Kategoriler
Rehberler

Android: Ekranın Bir Bölümünün Görüntüsünü Almak

Android‘de ekranın bir bölümünün görüntüsünü almak için izlemeniz gereken aşamalara değiniyoruz. Akıllı telefonlarımızda gün içerisinde en çok kullandığımız seçeneklerden birisi ekran görüntüsü almak oluyor. O an okuduğumuz bir bilgiye daha sonra kolayca ulaşmak, bilgiyi bir kenarda saklamak ya da arkadaşlarla paylaşmak için en kolay / pratik yöntem ekran görüntüsü almak. Zaman zaman görüntünün tamamının değil de ekranın bir bölümünün görüntüsünü almak isteyebilirsiniz. Bunu elbette aldığınız tam ekran görüntüyü kırparak yapmanız mümkün fakat işlem bu şekilde uzamakta. Dilerseniz Android‘de ekranın bir bölümünün görüntüsünü almak için yapmanız gerekenlere göz atalım.

Android: Ekranın Bir Bölümünün Görüntüsünü Almak

  • Öncelikle Google Play uygulama mağazasında aratarak ya da aşağıdaki widget’a dokunarak Screenshot Crop and Share uygulamasını akıllı telefonunuza yükleyin.
İlginizi Çekebilir:  iPhone ve Android: Gmail'de süresi dolan e-posta nasıl gönderilir?
Screenshot Crop & Share
Screenshot Crop & Share
Developer: Daniel Huber
Price: Free
  • Uygulamayı ilk kez çalıştırdığınızda arayüzde başarılı bir sunumla uygulamanın özellikleri ve bünyesinde barındırdığı seçenekler tanıtılıyor. Hatta uygulamaya eklenmesini istediğiniz özellikler için ricada bulunmanız da talep edilmekte.
  • Ready butonuna dokunduğunuzda Android Marshmallow ve daha güncel işletim sistemli cihazlarda kapasite yetkilendirmesi için izin istenebilir, buna onay vermelisiniz.

Android Ekranın Bir Bölümünün Görüntüsünü Almak 1

  • Bu aşamaları geçtikten sonra ilk ekran görüntünüzü alın. Bunu yaptığınızda Material Design çizgisinde bir araç çubuğu yükselecek, bu araç çubuğunda değiştirme, paylaşma, silme, çapraz kaydırma gibi seçenekler sunulacak.
  • Biz ekranın bir kısmının görüntüsünü almak istiyoruz, bu nedenle ikinci sıradaki kalem simgeli butona dokunun. Dilediğiniz düzenlemeleri gerçekleştirin ve görüntüyü kaydedin.