Kategoriler
Rehberler

iOS: Otomatik Müzik Depolama Optimizasyonu

Son nesil iPhone modellerinde depolama alanı en az 32 GB olmakta ve seçenekler artmakta. Buna rağmen yeni nesil oyunlar, uygulamalar ve şarkılar epey yer kaplıyor ve sığdırmak zorlaşıyor. iOS 10 ile gelen yeni bir özellik sayesinde depolama alanını optimize edip boş alan açmak kolaylaşıyor.

iOS: Otomatik Müzik Depolama Optimizasyonu

Apple’ın Spotify’a cevabı olan Apple Music online akış servisi sayesinde iOS yüklü cihazdan şarkı bulup indirmek kolay. Normalde Apple cihazda depolama alanı azalınca satın alıp indirdiğiniz ama dinlemediğiniz şarkılar silinerek yer açılıyor. Maalesef sistemin ayarı yok ve bazı kullanıcılar dinlemek istedikleri şarkıların silindiğini görebiliyor. iOS 10 ile kontrol artıyor ve artık varsayılan durumda kapalı geliyor.

Müzik Optimizasyonunu Aktifleştirin

Sizin bu özellik sayesinde depolama alanı anlamında avantaj elde edeceğinize kanaat getirmişseniz basit biçimde iOS yüklü cihazınızda Ayarlar uygulamasını başlatın ve Music başlığına girin, ardından iCloud Music Kütüphanesi özelliğini aktifleştirin.

ximg_588143c062e17.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.vcRkeXazzg

Buna tıklamazsanız optimizasyon yapamazsınız. Ardından aktifleştirdikten sonra iCloud arşivinizde duran ve Apple Music servisinden indirilen şarkılarda optimizasyon yapabilirsiniz. Buna iTunes üzerinden gönderdiğiniz şarkılar dahil değil. Bir sonraki adımda alta inip depolama optimizasyonu satırına tıklayın ve aktifleştirin.

ximg_588143e78fc01.png.pagespeed.gp+jp+jw+pj+js+rj+rp+rw+ri+cp+md.ic.KCBYmbSn5I

Ardından bununla ilgili ayarı değiştirebileceksiniz. Müzik için ayırmak istediğiniz en düşük alanı belirleyin. Şarkı sayısına göre kaba tahmin biçiminde belirli GB alanın altına inilmesini engelleyebilirsiniz. Depolama alanı dolmamışsa bu değeri sonradan arttırmanız ve daha fazla şarkı eklemeniz mümkün.