Kategoriler
Giyilebilir Teknolojiler

NO.1 G7 İnceleme

Akıllı telefon üreticilerinin hemen hepsi akıllı saat pazarına da giriş yaptı. Bilindik firmaların akıllı saat çözümleri genellikle 150 USD ve üzeri fiyat etiketlerini taşıyor. Bu dünyaya adım atmak isteyen meraklı fakat kararsız olan kullanıcılar için Uzak doğulu üreticilerin uygun fiyatlı akıllı saat modelleri var. Tabii fiyat etiketinden kesinti olunca özelliklerde de ister istemez kısıtlamalara gidiliyor. NO.1 firmasının ürün gamında uygun fiyatlı çok sayıda akıllı saat modeli mevcut. Üstelik uygun fiyata rağmen şık tasarım ve tatmin edici gövde kalitesi sunuluyor. Firmanın test merkezimize gönderdiği NO.1 G7 modeli akıllı saati önceki nesle kıyasla yüzde 60 yüksek performans ve yüzde 30 düşük pil tüketimi gibi avantajlar sunan MTK2502 işlemcisi ile Bluetooth 4.0 gibi yeni nesil teknolojilere ev sahipliği yapıyor.

NO.1 G7 Akıllı Saat İncelemesi 1

Cihazın kutusu küp formunda ve beyaz sert kartondan üretilmiş. Kutuyu tamamen örten kapak kaldırıldığında tabanı oluşturan süngerin üzerindeki G7 akıllı saat karşımıza çıkıyor. Altta ise boyun askısı, micro USB şarj kablosu, saatin kordonunu uzatmayı sağlayan parça ve kullanım kılavuzu bulunmakta.

NO.1 G7 Akıllı Saat İncelemesi 2

Kutu içeriği bu şekilde. Soldaki boyun askısını akıllı saati bileğiniz yerine tıpkı kimlik kartları gibi boynunuza asarak taşımak istediğiniz anlarda kullanabiliyorsunuz. Kullanım kılavuzu İngilizce ve Çince olarak hazırlanmış, ihtiyaç duyacağınızı sanmıyoruz. Micro USB kablosunda bir sürpriz yok. Kordon bileğinizin kalınlığı doğrultusunda ve klasik saatlerdeki gibi bakla eksiltme yolu ile kısaltılabiliyor.

NO.1 G7 Akıllı Saat İncelemesi 3,

Akıllı saatimiz şık bir tasarıma ve alışılageldik akıllı saat çizgilerine sahip. Ekran dairesel formda değil de köşeli yapıda olduğu için akıllı saat olduğu kolayca anlaşılıyor. Android Lollipop ve daha güncel Android işletim sistemlerinin navigasyon butonlarının aynısı altta kapasitif dokunmatik tuşlar olarak yer alıyor, bu kısım bir akıllı saat ile birlikte olduğumuz izlenimini güçlendiriyor. Güç butonu sağ kısımda konumlandırılmış. Gümüş renkte çerçeveli 2.5D dokunmatik ekranın genişliği 1.54 inç ve 240 x 240 piksel çözünürlük desteklemekte. Görüş açısı hayli geniş ve farklı açılardan baktığımızda renkte bir bozulma görmedik. Ekran parlaklığı ayarlardan değiştirilebilmekte, güç tasarrufu modu etkinleştirildiğinde ekran parlaklığı düşürülüyor.

NO.1 G7 Akıllı Saat İncelemesi 4

Akıllı saatin arka kısmı bu şekilde. Saatin köşesindeki delikli yapı boyun askısının bağlanabilmesini sağlıyor. Bileğe bakan yüzde, paslanmaz çelik gövdenin sol kısmında yer alan kısım nabız ölçer sensörü içeriyor. Akıllı saatin oturduğu gövde kısmı ve kordon paslanmaz çelikten üretilmiş ve CNC tezgahında işlenmiş. Kordonu bileğinize adapte olacak şekilde uzatabilir ya da kısaltabilirsiniz, kutu içeriğindeki parça da zaten uzatma gerektirecek durumlar için.

NO.1 G7 Akıllı Saat İncelemesi 6

Akıllı saat bu şekilde gövdeden ayrılıyor. Sağ yüzdeki güç butonu ve ekranın alt kenarındaki micro USB konnektörü görülüyor. Akıllı saati şarj etmek için saati bu şekilde ayırmak zorundasınız çünkü micro USB bağlantısı ancak bu durumda ulaşılabilir oluyor. Ekranı gövdeden ayırmak için navigasyon tuşlarının yer aldığı taraftan yukarı doğru hamle yapmanız yeterli. Ekranı gövdeden hoparlörün yer aldığı kenardan ayırmanız mümkün değil.

NO.1 G7 Akıllı Saat İncelemesi 5

Paslanmaz çelik gövdeye bakıyoruz. Köşeli formdaki açık kısım az önce belirttiğimiz gibi nabız ölçer sensöre denk düşüyor. Soldaki siyah alan ise magnet içermekte ve ekranın gövdeye oturmasına yardımcı oluyor. Mıknatısın dışında mekanik tutunmanın da sağlanması için gövdenin üst kısmı çentikli yapıda tasarlanmış.

NO.1 G7 Akıllı Saat İncelemesi 7

Arka kapak fazla güç uygulamaya gerek kalmadan çıkarılabiliyor. Cihazın 380 mAh kapasiteli pili kablolarla lehimlendiği için dahili yapıda ve ayrılamıyor. SIM yuvası ve microSD kart yuvası gözlerden kaçmıyor. NO.1 G7 akıllı saat telefon işlevine sahip ve 2G GSM şebekelerini destekliyor. Telefon görüşmeleri yapılabiliyor ve SMS alıp gönderilebiliyor. Ülkemizde IMEI kaydı gerektirdiği için SIM kart yerleştirmek istemiyorsanız cihazı akıllı telefonunuz ile eşleştirdiğinizde akıllı telefonunuz üzerinden telefon görüşmeleri yapabileceğinizi belirtelim. Tabii akıllı telefonunuz üzerinden SMS alıp gönderebilmeniz de mümkün. Micro SD kart yuvası 8 GB’a kadar kapasitedeki kartları desteklemekte. Cihazda müzik oynatma özelliği de var fakat özellikle ses kaydı alanlar için mantıklı olacağını düşünüyoruz. Akıllı saatte MTK2502 işlemci, 128 MB ROM, 64 MB RAM ve Bluetooth 4.0 gibi teknik detaylar var.

NO.1 G7 Akıllı Saat İncelemesi 8

NO.1 G7 çok sayıda özelliğine rağmen 46.7 x 37.3 x 9.9 mm boyutlarında ve yalnızca 30 gram ağırlığında. Bluetooth 4.0 üzerinden Android ve iOS işletim sistemli mobil cihazlarla bağlantı kurabiliyor. Menüde uygulama ikonlarının dörder dörder sıralandığını ve sağa / sola kaydırma hareketiyle gezinebildiğimizi gördük. Üste ya da alta doğru kaydırma yapıldığında saat belirmekte. Menülerde gezerken ve saati görüntülerken üst kısımda Bluetooth bağlantı durumu, pil seviyesi, alarm, adım sayar gibi semboller bulunuyor. Hareket sensörü sayesinde saati görüntülemek için güç butonunu kullanmak zorunda kalmıyorsunuz, kolunuzu hareket ettirmeniz yeterli oluyor.

Cihazda dört ayrı saat yüzü var, üçü analog ve birisi dijital. Akıllı telefon uygulaması ile saat yüzü eklenebilmekte ama çok fazla seçenek yok. Biz dijital arayüzü beğendik ve onu kullanmayı tercih ettik. Akıllı saati herhangi bir akıllı telefonla eşleştirmeden telefon görüşmesi yapma, SMS alıp gönderme, telefon rehberi oluşturma, son aramalar listesini kullanma, ses kaydı alma ve dinleme, takvim kullanımı, dosya gezgini ve müzik çalardan yararlanma imkanı var. Aynı zamanda adım / mesafe / kalori sayma, uyku analizi, nabız ölçerden faydalanılabiliyor.

Menüdeki QR kod simgeli uygulamayı çalıştırıp ekranda beliren QR kod akıllı telefondaki QR kod okuyucu uygulamaya okutulduğunda açılan bağlantıdan uygun Android ve iOS uygulamalarına erişilebiliyor. Biz Android işletim sistemli akıllı telefonumuzla bağlantı kurmak istedik. Bağlantıda yer alan MediaTek SmartDevice uygulaması USB OTG destekli cihazlarla firmware güncelleme imkanı içeriyor ve Yahoo Weather hava durumu uygulaması ile birkaç saat yüzü eklenebilmesine olanak tanıyor.

NO.1 G7 Akıllı Saat İncelemesi 9

Bahsetmek istediğimiz diğer uygulama ise Fundo Wear. NO.1 G7 dışında birçok akıllı saati destekleyen bu uygulama ile akıllı saat eşitlendiğinde arayüze adım, mesafe, kalori bilgileri derhal ekleniyor. Uyku analiz raporlarını ve nabız ölçüm bilgilerini de yine akıllı saatten çekmek mümkün. Fundo Wear uygulaması akıllı saatte depolanan bu verilerin telefona alınabilmesini sağlamakta. Uygulama menüsünden cinsiyet, yaş, boy ve kilo bilgilerinizi girmenizde fayda var.

NO.1 G7 Akıllı Saat İncelemesi 10

Akıllı saati akıllı telefonunuzla eşleştirdiğinizde nabız, uyku, adım / kalori / mesafe bilgilerini uygulamaya aktarabilir; akıllı telefon / tabletinize gelen bildirimleri ekranda görüntüleyebilir, mobil cihazınızdaki müzikleri dinleyebilir, G7’yi akıllı telefon / tablet kamerasının deklanşörü olarak kullanabilir, saat akıllı telefondan uzaklaştığında uyarı içeren bildirim alabilir ve akıllı telefon rehberinize erişerek telefon görüşmeleri / SMS alma – gönderme yapabilirsiniz.

NO.1 G7 akıllı saatin rezin ve 316L çelik kordon içeren iki farklı versiyonu mevcut. Her iki modelin de siyah ve gümüş renk seçenekleri var, bize ulaşan test ürünü gümüş renkteydi. Cihazın malzeme kalitesi fiyat etiketi düşünüldüğünde oldukça tatmin edici. Android ve iOS işletim sistemli cihazlarla Bluetooth 4.0 üzerinden bağlantı kurulduğu için pil tüketimi makul seviyede tutulabilmiş. Ekran çözünürlüğü, parlaklık seviyesi ve görüş açıları oldukça başarılı. Genişlik doğal olarak SMS yazmak için çok uygun değil ancak bu özellikten acil durumlar dışında sürekli faydalanacağınızı düşünmüyoruz. Telefon görüşmeleri ses güçlü hoparlörden geldiği için çevredeki insanlar tarafından duyulabilir, maalesef kulaklık bağlantısı bulunmamakta. FunDo Wear uygulamasını beğendiğimizi ifade etmeliyiz. Türkçe menü desteği içeren NO.1 G7 akıllı saat 37 USD seviyesindeki fiyat etiketinin karşılığını rahatlıkla veriyor.