Kategoriler
Rehberler

iOS: iPhone Uygulama Geçmişini Silmek

iPhone cihazınız hemen hemen her yaptığınız işlemin kaydını tutuyor. Çoğu zaman bu sayede daha kullanışlı hale gelip yaşamınızı kolaylaştırsa da kimi zaman bu verileri silmek isteyebilirsiniz. Nasıl mı?

iOS: iPhone Uygulama Geçmişini Silmek

İnternet Gezintisi Geçmişini Silmek

Çoğu iPhone kullanıcısı Safari kullanıyor. Safari ile geçmişi silmek için sayfa altından yer imlerini açın ve geçmişe girin. Ardından sayfaları sil komutu verin. Diğer yandan Ayarlar uygulamasında Safari kısmını bularak da web geçmişini silebilirsiniz.

delete-safari

Başka tarayıcı kullanıyorsanız bu uygulamalara girip ayarlarına bakarak da geçmiş silmelisiniz. Chroma gibi uygulamalar eşleştirme yaptığından diğer kopyaları veriyi saklıyor olabilir.

Arama Geçmişini Silmek

Telefon uygulamasında satırları sola çekerek arama listesinden silebilirsiniz. Tümünü birden silmek için sağ üstteki düzenle butonuna basın ve tümü seçip sonra soldan sil komutu verin. Sadece FaceTime aramalarını silmek içinse FaceTime uygulamasını açıp teker teker sola çekin silin ya da düzenle sonrasında sil komutuna basın.

İlginizi Çekebilir:  Android ve iPhone için en iyi hava durumu uygulamaları

delete-calls

Mesaj Temizliği

SMS mesajlarını silmek de kolay. Satırları sola çekerek silin. Yazışma içindeki tek bir mesajı silmek içinse kişi ya da grup mesaja tıklayıp mesaj üstüne tıkladıktan sonra bekleyin. Ek seçenekler menüsünden çöp kutusuna tıklayıp silebilirsiniz.

delete-messages

WhatsApp kullanıyorsanız benzer biçimde mesajı sola çekerek silin ya da daha fazla menüsünden sil komutu verin. Facebook Messenger için de benzer yol izleniyor.

Otomatik Tamamlama ve Saklanan Kelimeleri Silin

iOS sözlüğüne eklenen kelimeleri silmek için Ayarlar uygulamasında Genel kısmında Sıfırlama içindeki Klavye Sözlüğünü sıfırlamaya basmanız gerekiyor. iPhone sürekli saçma kelimelerle değişim yapıyorsa sadece bu kelimeyi bulmak için Ayarlar içinde Genel kısmında Klavye altında Kelime Değiştirme içinde arama yapın.

İlginizi Çekebilir:  Android'den Windows nasıl yüklenir?

reset-keyboard

Üçüncü parti klavye uygulaması varsa bunun sakladığı kelimeleri silmek için ilgili uygulamanın ayarlarına bakmalısınız.

Bildirimleri Silin

Telefonu birine vermeden önce üstte beliren bildirimleri silmek için üst çekmeceyi indirip Bildirim Merkezi içinden x sembolüne basarak silebilirsiniz.

Fotoğraf Silme ya da Gizleme

Kamera geçmişi olan fotoğrafları silmek yerine gizleyebilirsiniz. Böylece Fotoğraf ve Anılar sekmelerinde görünmezler ama Albümler üzerinden görülebilirler. Fotoğrafı gizlemek için paylaş butonuna bastıktan sonra Gizle seçin. Birden çok fotoğrafa bu işlem uygulanabilir. Silmek içinse seçtikten sonra çöp kutusuna tıklayın.

hide-photo

Facebook & Twitter

İlginizi Çekebilir:  iPhone için en iyi 7 fotoğraf kolaj uygulaması

Facebook arama geçmişini silmek için arama kutusu altında düzenle basıp x işaretine basarak silin. Tümünü silmek için geçmiş sil komutu verin. Web ve mobil arenada geçerli olur. Twitter da arama geçmişini tutuyor. Silmek için büyüteç arama işaretine tıklayıp x ile geçmişi silebilirsiniz ya da birer birer sola çekerek silebilirsiniz.

facebook-searches

Apple Music Geçmişini Silin

Son çalınan şarkıları silmek mümkün değil ama arama geçmişinizi silmek için sil butonuna basabilirsiniz.

dislike-album

Toplu Temizlik

Ayarlar uygulamasında Genel kısmında Sıfırlama alanı var. Bunu kullanarak her şeyi, içeriği, ağ ayarlarını, ana ekran ayarlarını ve konum bilgisini sıfırlayabilirsiniz.