Kategoriler
Rehberler

HTC Firmware Update Tool İle HTC 10’u Güncellemek

HTC 10’u güncellemek için kullanabileceğiniz HTC Firmware Update Tool yazılımı ile karşınızdayız. Android cihazlarda çekici görünse de root erişimini sağlamak hiç de kolay değil. Ayrıca, bir geliştirici cihaza sahip değilseniz garantinizi geçersiz kılıyor, gelecekte OTA güncellemelerini almanızı engelliyor ve sürekli “bricked” riski söz konusu oluyor. Akıllı telefon üreticileri, kullanıcıların sisteminin (ve onların zararlı yazılımlarının) kritik bileşenlerine erişmesini ve değiştirmesini önlemenin yeni yollarını her zaman için buluyor. Bunu yapmak için kendi mükemmel nedenleri olabilir, ancak geliştiriciler için yalnızca işleri daha da zora sokuyor.  HTC Firmware Update Tool‘u geliştiren Krassermensch HTC 10’u güncellemek isteyen kullanıcıların işini önemli ölçüde kolaylaştırıyor.

HTC Firmware Update Tool İle HTC 10’u Güncellemek

HTC Firmware Update Tool İle HTC 10'u Güncellemek 2

Birkaç yıl önce, HTC yeni bir özellik sundu: ‘S’ olarak adlandırılan fazladan bir güvenlik katmanı. Telefonunuz S-ON ya da S-OFF durumunda mı diye kontrol etmek için öncelikle akıllı telefonunuzu kapatın. Ses azaltma ile güç butonlarına birlikte basın.

Bu, HBOOT ekranını açıyor. İlk satırda, güvenlik için “S-ON” veya güvenliğin kapalı olması için “S-OFF” ibaresini göreceksiniz. Basitçe söylemek gerekirse bu güvenlik özelliği sisteminizdeki NAND bölümlerinin bazılarında kalıcı değişiklikler yapılmasını önlüyor. NAND, cihazınızın dahili flash bellek deposu oluyor. Normalde aşağıdaki bölümlere ayrılıyor:

 • /misc (önyükleme sırasında kullanılır)
  /boot (bootloader, çekirdek depolar)
  /recovery (kurtarma programını saklar)
  /system (uygun Android işletim sistemi için önyükleme animasyonu, özel arayüz, önceden kurulu uygulamalar)
  /cache
  /data (kullanıcı uygulamaları, data)
  /radio (hücresel şebekeyi kontrol eden yazılımlar, Wi-Fi, Bluetooth vb.)

S-ON aktif, bootloader kilitli olduğunda ve cihazda root erişimi sağlanmadığında yalnızca /cache ve /data bölümlerini değiştirebiliyorsunuz. Bootloader kilidini kaldırma, root erişimi sağlama ve cihazı S-OFF durumuna geçirme diğer bölümler üzerinde de değişiklik yapma imkanı veriyor.

Bootloader kilidini kaldırırken HTCdev’i takip ettiyseniz bootloader kilidi açık ve root erişimi sağlanmış olmasına rağmen cihaz S-ON durumunda olabilir. Bu halde OTA güncellemelerini resmi yoldan almak imkansız hale geliyor çünkü ‘S’ sistemde root erişimi sağlanırken imza değiştiği için OTA imzasıyla eşleşemiyor. Bu durumda izleyebileceğiniz iki yöntem var:

Cihazı S-OFF Durumuna Getirmek

Cihazı S-OFF durumuna taşımak için yararlanılabilecek çeşitli yöntemler var; bazıları PC gerektirirken bazıları basitçe bir APK dosyası yüklemek ve birkaç butona dokunmayı içeriyor. Popüler yöntemler şu şekilde:

 • Sunshine bootloader unlock/s-off
 • HTC One Toolkit 3 (XDA üyesi squabbi tarafından geliştirildi)
 • ADB ve Fastboot kullanımı

HTC Firmware Update Tool Kullanmak

Cihazınızı S-OFF durumuna getirmek istemiyorsanız ve güncelleme çıktığında yükleme olanağını kaybetmeye niyetiniz yoksa kilidi kaldırılmış telefonunuzda bu araç oldukça faydalı olacaktır. Bir Windows PC, internet bağlantısı, bootloader kilidinin kaldırılmış olması ve TWRP kurulumunun yapılmış olması gerek.

 • Öncelikle buradan yazılımı indirin.
 • Arşiv dosyasını genişletin ve FlashFirmware.bat dosyasını çalıştırın.

HTC Firmware Update Tool İle HTC 10'u Güncellemek 1

 • HTC USB sürücüleri bilgisayarınızda kurulu değilse araç bu sürücünün kurulumunu sağlayacaktır.
 • USB Hata Ayıklama özelliğini etkinleştirmek için ekranda beliren yönergeleri takip edin.
 • Araç cihazınızın modelini ve firmware versiyonunu kontrol edecektir.
 • Ardından mevcut bir sonraki firmware sürümünü yükleyecek ve en son firmware yüklenene kadar devam edecektir.

Kurulumunun tamamlanmasını bekleyin ve işlem tamamlandığında cihazınızı yeniden başlatın. Tamamdır!