Kategoriler
Rehberler

iOS 10 Batarya Sorunu Çözüm Yolları

iPhone sahipleri iOS güncellemelerini anında beklemeden alabiliyorlar ve bir sonraki sürümün Beta versiyonunu denemek isteyenler için çeşitli yollar var. Her ne kadar her güncelleme yenilikler içerse de kimi zaman ters tepmeler olabiliyor.

iOS 10 Batarya Sorunu Çözüm Yolları

Apple iOS 10 güncellemesinden sonra bataryanız çok daha hızlı tükenmeye başlamışsa yalnız değilsiniz. Buna sebep olan nedenlerden biri çok fazla miktarda verinin telefon tarafından indekslenmek zorunda kalması. Özellikle de Apple’ın eklediği yeni özelliklerin çalışabilmesi ve size uyması için bu tür taramalar güncellemeden sonra yoğun biçimde arka planda çalışabiliyor. Bu yüzden güncellemeden sonra hızla tükenmeye başlayan bataryanın tekrar eski temposunu yakalamadı birkaç gün alabilir.

ios10_tapbacks

iOS 10 Fotoğraflar uygulaması güncellemeden sonra tüm arşivinizi tarayarak yüzleri ve mekanları tanımaya çalıştı. Bir diğer ana faktörse kullanıcıların güncellemeden sonra yenilikleri keşfetmek ve öğrenmek amacıyla daha fazla cihaz kurcalaması ve ekran açık kalma süresinin iyice artması. Günler sonra bile sıkıntınız geçmiyorsa şunları deneyin:

Widget’ları Kapatın

iOS 10 ile Bildirim Merkezi widget’ları masaüstü ve kilit ekranına geliyor. Bunlara erişim için sağa çekin. Varsayılan olarak aktif epey widget var. Gereksiz olanları kapatırsanız batarya ve veri kullanımı düşer. Liste altına inip Düzenle tıklayın ve gereksizleri kapatın.

ios10_widgets

Ekran Uyandırma

iPhone 6S, SE ya da 7 türevlerine güncellemeden sonra Uyandırmak İçin Kaldırma özelliği eklenti yani hareketler tespit edilebiliyor. Ekran normalden sık uyanıp bataryayı tüketiyorsa kapatmak için Ayarlar – Ekran – Kaldırarak Uyandırma yolunu izleyin.

Bildirimleri Azaltın

Bildirimlerin sesleri ve titreşimler bataryayı tüketir. Ayrıca sık olursa veri kullanımı da artar. iOS 10 ile gerçek zamanlı veri geldi ve bildirimler arttı. Ayarlar – Bildirimler yolunu izleyip sadece gerekli olan uygulamalara izin verin.

ios_10_notifications

Kullanım Kontrolü

Ayarlar – Batarya yolunu izleyip hangi uygulama ya da servisin en çok batarya kullandığına bakın. Üçüncü parti uygulamaların bazılarındaki sorunlar buna neden oluyorsa kaldırın ya da yeniden kurun.

Genel Önlemler

  • Ayarlar – Batarya kısmından düşük güç modunu seçin.
  • Ayarlar – E-posta – Hesaplar kısmından kontrol sıklığını düşürün.
  • Ayarlar – Gizlilik – Konum kısmından gereksiz uygulamalardaki GPS iznini kaldırın.
  • Ayarlar – Duvar kağıdı kısmından gereksiz dinamik kağıtları silin.
  • Ekran parlaklığını düşürün.
  • Ayarlar – Genel – Erişilebilirlik – Hareket azaltma seçeneğini kullanın.
  • Ayarlar – Genel – Güncelleme kısmına bakıp varsa ara güncellemeleri indirin.

Batarya sorununu aşamıyorsanız o zaman Ayarlar – Genel – Sıfırlama yaparak fabrika ayarlarına dönün.