Kategoriler
Rehberler

iOS: iCloud Hesabını Koruma Adımları

Son zamanlarda saldırganların hedefi olan iCloud bulut depolama servisi sızıntılardan sonra elden geçirildi ve güvenli hale getirildi ama siz yine de önleminizi alın ve hesabınızı olabildiğinde güvenli hale getirin deriz.

iOS: iCloud Hesabını Koruma Adımları

Siz değerli dosyalarınızı iCloud ortamında saklamıyor olsanız bile iCloud Keychain saklandığından değerli parolalarınızı riske atmamalısınız.

Daha İyi Parola

Bunu sıklıkla duyuyor olabilirsiniz ama daha iyi parolalar yüzünden hesabınıza erişim zorlaşır. Çocuk adı, doğum gibi bilgiler asla kullanılmamalı. İnternette güçlü parola oluşturma imkanı veren çeşitli siteler ve motorlar var. Parola yönetici uygulamalarında da dahili parola oluşturma araçları yer alıyor.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberini Excel'e VCF olarak aktarmak

İki Aşamalı Doğrulama

Giderek artan sayıda servis iki aşamalı doğrulama (2FA) desteği sunar oldu. iCloud da buna imkan veriyor. Yapmanız gereken mesaj alabileceğiniz bir iPhone’a ya da bir diğer Apple cihazınıza sahip olmak. Aktifleştirdikten sonra iCloud’a oturum açarken güvenilir listesine eklediğiniz cihaza gelecek doğrulama kodunu da girmeniz gerekecek. Başlamak için Ayarlar – iCloud yolunu izleyin ve Apple ID tıklayın. Ardından parola ve güvenliğe girip iki aşamalı doğrulamayı aktifleştirin.

icloud-settings

iCloud Güvenlik Kodunu Değiştirin

iCloud kullanıcılarının Keychain bilgisi şifrelenerek korunur. Parolanıza ek olarak Keychain güvenlik kodunuzu girmeniz gerekir. iOS cihazınızın ekran kilidini açmak için kullandığınız dört haneli koddan farklıdır. Dört ya da altı haneli kodlar güvenli sayılmaz. Daha güvenli hale getirmek için Mac bilgisayarda Sistem Ayarları – iCloud – Keychain Seçenekleri – Güvenlik kodunu değiştir yolunu izleyin ve gelişmişe girin. Karmaşık bir kod oluşturma, rastgele oluşturma ya da kullanmama seçenekleri yer alacak. Bu değişikliği bir diğer cihazınızdan doğrulamanız gerekecek. Rastgele seçin ve devam edin. Bunu asla kaybetmemelisiniz çünkü aksi durumda başınız derde girer.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve Mac'te FaceTime araması nasıl kaydedilir?

icloud-security-code

iPhone’umu Bulu Aktifeştirin

Biri cihazınızı ele geçirirse iCloud hesabınıza kolayca erişebilir. Neyse ki Apple desteğiyle cihazlar uzaktan kilitlenip dört haneli kilit girilebiliyor ve ekrana mesaj yerleştirilebiliyor. Ayrıca cihaz yeri haritadan takip edilebiliyor. Eğer geri elde edemeyeceğinizi düşünüyorsanız veri sıfırlama bile yapabilirsiniz. Mac sistemden Sistem Ayarlarına ya da iPhone/iPad’den Ayarlara girip iCloud açın ve iPhone’umu bul çalıştırın. Son konum bilgisini görebilirsiniz. iCloud sitesine oturum açıp da bunu görebilirsiniz. Kayıp cihazlarda zil sesi çaldırarak yer bulmanız da mümkün olabilir.