Kategoriler
Apps & Oyunlar

WhatsApp: İnternet Kullanımını Azaltmak

WhatsApp‘ın İnternet Kullanımını Azaltmak için izlemeniz gereken aşamaları ele alıyoruz. Popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp kullanıcılarına birebir konuşmalarda ve grup mesajlaşmalarında fotoğraf, ses, video ve döküman gönderme olanağı sunuyor. Bildiğiniz gibi uygulamaya geçtiğimiz yıl içerisinde sesli ve görüntülü görüşme özellikleri de dahil edildi. Yani WhatsApp’ı yoğun şekilde kullanan akıllı telefon sahipleri uygulamanın ciddi bir internet trafiği yarattığını gözlemleyecektir. Bu durum genellikle Wi-Fi ağlarına dahilken problem oluşturmuyor fakat birkaç GB’lık mobil internet paketlerinin hızla tükenmesi büyük bir sorun. WhatsApp‘ta İnternet kullanımını azaltmak için faydalanılabilecek çeşitli ayar ve seçenekler mevcut. Dilerseniz WhatsApp‘ın İnternet kullanımını azaltmak için neler yapabileceğinize bakalım.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp bağlantı hatası sorunu çözümü

WhatsApp: İnternet Kullanımını Azaltmak

Öncelikle WhatsApp uygulamasını çalıştırın, arayüzde sağ üst kısımda yer alan ve uygulama ayarlarını görüntülemeyi sağlayan butona dokunun. Ayarlar seçeneğine gidin.

WhatsApp İnternet Kullanımını Azaltmak 1

Karşınıza gelen menüden Veri kullanımı seçeneğine erişin.

WhatsApp İnternet Kullanımını Azaltmak 2

Veri kullanımı menüsündeki ilk seçenek Şebeke Kullanımı. Burada çeşitli işlemlerde harcanan data paketi miktarını görebiliyorsunuz.

WhatsApp İnternet Kullanımını Azaltmak 3

Mobil veri kullanırken bölümünden akıllı telefonunuz 3G / 4G paketini kullanıyorken hangi dosya tiplerinin otomatik kaydedileceğini ayarlayabilirsiniz. Tavsiyemiz yalnızca fotoğrafların seçili olması, hatta internet paketinizle yetinmekte zorlanıyorsanız fotoğrafları da devre dışı bırakabilirsiniz.

WhatsApp İnternet Kullanımını Azaltmak 4

Wi-Fi ağlarına bağlıyken medya ve dökümanların otomatik indirilmesinde bir mahzur yok, hepsini işaretleyebilirsiniz.

WhatsApp İnternet Kullanımını Azaltmak 5

Yurtdışına çıktığınızda, Roaming etkinken doğal olarak internet kullanımını en altta seviyede tutmanız gerekecek. Tüm seçenekleri devre dışı bırakın.

WhatsApp İnternet Kullanımını Azaltmak 6

Arama ayarları bölümündeki Düşük veri kullanımı seçeneğini işaretlediğinizde WhatsApp aramalarındaki internet paketi kullanımı azaltılacaktır.

WhatsApp İnternet Kullanımını Azaltmak 7