Kategoriler
Rehberler

iPhone: Uygulamaların İnternet Kullanımını Öğrenmek

iPhone‘da Uygulamaların İnternet Kullanımını Öğrenmek için izlemeniz gereken aşamalara değineceğiz. Günümüzde internet erişim imkanları hayli yaygınlaştı ve bağlantılar hızlandı. Evimizde ADSL, fiber, kablo internet bağlantılarından birisini kendi WiFi ağımız ile kullanabiliyoruz. Dışardayken mobil veri paketlerimizi 3G ve 4G hücresel bağlantıları ile kullanarak sürekli çevrimiçi kalabiliyoruz. Okul, kütüphane, ofis, kafe ve restaurantlarda da genellikle bağlanma imkanına sahip olduğumuz kablosuz ağlar mevcut. WiFi ağlarında genellikle internet kullanım miktarıyla ilgili pek sıkıntımız olmuyor fakat mobil veri kullanımında tablo hayli farklı. Birçoğumuz aylık 10 GB’ın altındaki internet paketlerini kullanıyor, biraz dikkatsiz bir kullanıcı bu paketi hızla bitirerek gün içerisinde ay sonuna kadar belirli sürelerde internetsiz kalabiliyor. iPhone‘da Uygulamaların İnternet Kullanımını Öğrenmek mümkün, bu sayde iOS işletim sisteminde hangi uygulamaların data paketinizi yoğun şekilde kullandığını tespit edebilir ve buna göre önlem alabilirsiniz.

iPhone: Uygulamaların İnternet Kullanımını Öğrenmek

Akıllı telefonda kurulu olan Uygulamaların İnternet Kullanımını Öğrenmek için Settings (Ayarlar) menüsüne erişin ve Cellular (Hücresel) bölümüne girin. Burada mobil internet paketinizi kullanan uygulamalar listelenecektir. Uygulamalar bu menüde alfabetik sıra ile görüntüleniyor ve uygulama adlarının hemen altında ilgili uygulamanın ne kadar mobil veri kullandığı belirtiliyor.

iPhone Uygulamaların İnternet Kullanımını Öğrenmek 1

Bu listeyi internet kullanım miktarına göre sıralayabilmek hoş olurdu, bu seçenek olmadığı için listede aşağı doğru kaydırma yapıp uygulamaların data kullanımını tek tek incelemeniz gerek. Uygulama isimlerinin sağ tarafında yer alan anahtarı devre dışı bırakarak dilediğiniz uygulamaların mobil veri kullanımını engelleyebilirsiniz. Bu uygulamalar yalnızca WiFi üzerinden internete bağlanabilecekler.

iPhone Uygulamaların İnternet Kullanımını Öğrenmek 2

Doğal Apple uygulamalarının mobil veri kullanımını öğrenmek için Settings – Cellular – System Services (Ayarlar – Hücresel – Sistem Servisleri) yolunu izleyin. iMessage, Apple Maps, Siri, iTunes, Exchange hesapları gibi araçların ne kadar mobil veri kullandığını görebileceksiniz.