Kategoriler
Rehberler

Android Telefonda İşlemciyi Hızlandırmak

Bir Android Telefonda İşlemciyi Hızlandırmak için izlemeniz gereken aşamaları ele alacağız. Android işletim sistemli akıllı telefonların yavaşlamasına sebep olacak çok sayıda unsur var. Boş depolama alanının azalması, RAM’in yetersiz olması, malware’ler gibi çeşitli nedenler akıllı telefonlarda yavaşlama sorunu çıkarabiliyor. Önemli sebeplerden birisi de işlemci saat hızının belirli limitlerde çalışması ve ihtiyaç duyduğunuz performansı sunamaması. Overclock olarak da adlandırılan işlemle Android Telefonda İşlemciyi Hızlandırmak, yani işlemcinin çalışma frekansını artırmak mümkün.

Android Telefonda İşlemciyi Hızlandırmak

İşlemciyi hızlandırmak Android telefonlarda şüphesiz performans kazanımı sağlayacaktır. Bunun için tahmin edebileceğiniz üzere Android’de root erişiminin sağlanmış olması gerekmekte. İşlemciyi hızlandırmak akıllı telefonunuzun daha fazla ısınmasına neden olacaktır, hatta işlemi abartırsanız cihazın kalıcı hasar görme ihtimali var. Bu nedenle buradaki aşamaları takip etmenin riskli olduğunu ve oluşabilecek sorunlarda sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta fotoğraf yükleme kalitesi nasıl değiştirilir?

Öncelikle Android’li akıllı telefonunuzda root erişimini sağlamalısınız. Bu işlem için kullanabileceğiniz araçları daha önce tanıtmıştık.

Android Telefonda İşlemciyi Hızlandırmak 1

Root erişiminin ardından akıllı telefonunuza Google Play uygulama mağazasında aratarak ya da aşağıdaki widget’a dokunarak SetCPU for Root Users uygulamasını yükleyin. Kurulumun ardından uygulamayı çalıştırın ve araca Superuser erişimi iznini verin.

Android Telefonda İşlemciyi Hızlandırmak 2

SetCPU for Root Users
SetCPU for Root Users
Developer: SetCPU Inc
Price: TRY 10.99

Bu işlem uygulamaya işlemcinizin mevcut özelliklerini analiz etme / tarama imkanı sağlayacak. Arayüzde işlemcinizin çalışabileceği minimum ve maksimum saat hızlarını görebileceksiniz.

Seçtiğiniz hızda akıllı telefonun stabil çalıştığından emin olmadığınız sürece Set on Boot seçeneğini etkinleştirmeyin, aksi takdirde akıllı telefonunuza zarar verebilirsiniz.

Android Telefonda İşlemciyi Hızlandırmak 3

Farklı profiller oluşturarak SetCPU’nun işlemcinizin hızını artırma ve azaltmasını gerektirecek senaryolar kurabilirsiniz. (İşlemci sıcaklığı, pil seviyesi, ekranın açık / kapalı olması gibi senaryolar)

Android Telefonda İşlemciyi Hızlandırmak 4