Kategoriler
Konular

Android’li Akıllı Telefonu Satmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Akıllı telefonunuzu başka birine satmadan önce yapmanız gereken belirli işlemler var. Bu sayede işinizi sağlama alıp kişisel verilerinizin başka ellere geçmesini engelleyebilirsiniz. Elbette temizleme işleminden önce kendi verilerinizi yedeklemeniz de yerinde olacak.

Android’li Akıllı Telefonu Satmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Maalesef belirli kullanıcılar ikinci el telefonları alır almaz içinde kalan veri olup olmadığına göz atıyor ve kötü emellerine alet edebiliyor. İlk adım veri yedekleme olmalı.

Veri Yedekleme

Cihazınızı harici bir diske yedeklemeden önce yeni cihazı almanız ve elde etmeniz mantıklı olabilir. Böylece sorunsuz bir geçiş olacağını garanti edebilirsiniz. Ayrıca Google Android güncellemeleri sonrasında cihazdan cihaza geçiş kolaylaştı ve veriler Google hesabıyla ya da NFC ile aktarılabilir oldu. microSD kart yuvası olan Android cihazlarda müzik, film gibi büyük boyutlu içeriği cihazdan cihaza aktarmak daha kolay ve çabuk. Kart yoksa dahili belleğe erişip fotoğraf, video vb içeriği bilgisayara ya da OTG cihaza aktarmalısınız.

İlginizi Çekebilir:  Android için en iyi gökyüzü / uzay gözlem uygulamaları

SIM ve microSD Kart Çıkarın

SIM-Cards

Bazı cihazlarda SMS, adres defteri bilgiler hala SIM kartta saklanıyor. Durum ne olursa olsun cihaz satarken size ait SIM ve microSD kartları çıkarmayı ihmal etmeyin. Eğer cihaz satmadan önce fabrika ayarına dönüş yapmayı ihmal etmiyorsanız unutmayın ki bu işlemler microSD kart içeriği de silinebilir. Sıfırlamadan önce kartınızı çıkarın.

Fabrika Ayarına Dönüş

android-encryption

Fabrika ayarına dönüşle verileriniz silinir ve cihaz yeni alınmış haline döner. Daha derinlemesine temizlik yapmak ve verileri asla kurtulamaz hale getirmek içinse önce cihazınızda kriptolama yapın, ardından fabrika ayarına döndürün. Böylece hangi yöntem denenirse denensin silinmiş verilerinize başkaları erişemez.

İlginizi Çekebilir:  Telegram'daki İngilizce mesajları otomatik olarak çevirmek

Aksesuarlar ve Temizlik

Elbette satış sözleşmenize göre kutudan çıkan orijinal aksesuarları tekrar yerleştirmeniz gerekebilir. Sonradan aldığınız ek aksesuarları kazayla pakete dahil etmeyin. Bazıları yeni Android cihazınızla da kullanılabilir. Tekrar almanıza gerek kalmayabilir. Aynı zamanda önemli bir son adım olarak zamanla dolan kirleri portlardan çıkarın ve temiz olarak teslim edin.