Kategoriler
Rehberler

iOS: Çöken iPhone Uygulamalarının Çözümü

iPhone kullanırken birden bire çökmesine neden olabilecek çok sayıda neden var. Çoğu durumda bu durum aniden gerçekleşir ve sebebi anlaşılamaz. Arka planda yatan nedene bağlı olarak çözüm son derece basit ya da aksine karmaşık olabilir.

iOS: Çöken iPhone Uygulamalarının Çözümü

Genelde çökmelerden önce iPhone’da aşırı yavaşlama ve ağırlaşma hissedilir. Akla gelen ilk çözüm belleği boşaltmaktır ama genelde arka plandaki uygulamalar zaten donmuş olduğundan kapatılmaları fayda sağlamaz. Belleği boşaltmak için güç butonuna uzun basıp kapama mesajı gelince Home butonuna uzun basıp masaüstüne dönebilirsiniz. Ayrıca yavaşlamaların ana sebeplerinden dolan dahili depolama alanını temizlemelisiniz. Donma olduğu andaysa gerçek anlamda yeniden başlatmanız şart.

reset-iphone

Güç butonuna basılı tutup kapatamıyorsanız yeniden başlatmak için güç ve Home butonlarına aynı anda uzun basın ve elma çıkana kadar bekleyin. Gerçi iOS donma sorunu olunca otomatik olarak kendini başlatmayı dener ve çoğu zaman sonuç alır.

Tekrar Eden Çökme

Sürekli çökme oluyorsa sorun kaynağı aranmalı. iOS güncellemesi çıkmışsa kontrol edip kurmalısınız. Dahili Ayar uygulaması ya da iTunes kullanılabilir. Bu tür sorunların donanımsal olması ve kötüleşmesi ihtimaline karşın iPhone hala çalışır durumdayken iTunes ile yedek almalısınız. Gerekirse sıfırlayıp yedekten kurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da titreşimin çalışmama sorunu ve çözümü

ios_931

Çöken Üçüncü Parti Uygulamalar

Sadece Facebook gibi üçüncü parti kurulmuş uygulamalardan biri çökme yaşatıyorsa Home butonuna çift tıklayıp tamamen kapatın. Açılır açılmaz çöken uygulamaları düzeltmek çok zordur. Güncelleme olup olmadığı App Center üzerinden kontrol edilmelidir. Güncelleme yoksa bile önce kaldırıp sonra marketten tekrar kurmak denenebilir.

delete_app

Bu tür uygulamalara ait yorumları iTunes markette okumayı ve gerekirse geliştirici sitesine bakıp bağlantı kurmayı ihmal etmeyin.

Safari Çökmeleri

Apple’ın kendi internet tarayıcısı bile kimi zaman çökebilir çünkü gezilen sayfalardaki hatalı kodlar tıkanma yapabilir. Ayarlar uygulaması içinde Safari kısmına girip çökmeyi çözecek ayarlara bakabilirsiniz. Örneğin önceleri otomatik öneri özelliği açılınca Safari çökmeye başlıyordu.

clear_history

Bu ayar kısmında Safari önbelleği ve geçmişi de silinerek fark kontrol edilebilir. Başka internet tarayıcılar bir süreliğine denenip Safari iyileştirecek yeni iOS güncellemesi çıkması beklenebilir.