Kategoriler
Rehberler

iPhone: Live Photo’ları GIF’e Dönüştürmek

Apple iPhone‘da Live Photo’ları GIF’e dönüştürmek için izlemeniz gereken aşamalara değineceğiz. Son birkaç nesildeki iPhone’larda yer alan Live Photos (Canlı Fotoğraflar) özelliği kullanıcılara fotoğraf çekmekten biraz daha fazlasını vaat ediyor. Bu özellik kullanıcıların fotoğraf çekmeden hemen önce o anın hareketli bir görüntüsünü çekmelerini sağlamakta. Çekilen görüntüleri iPhone sahibi olmayan bir kişiyle paylaşamıyorsunuz, tabii Live Photo’ları GIF’e dönüştürmek bu tabloyu değiştiriyor. Live Photos özelliği iPhone 6S / 6S Plus ve daha güncel Apple iPhone modellerinde kullanılabilmekte. Elde edilen görüntüler ise iOS 9 ile Mac OS X El Capitan ve daha güncel işletim sistemli Apple cihazlarda görüntülenebiliyor. Diğer cihazlarda ise yalnızca hareketsiz, sıradan bir fotoğraf olarak açılıyor. Dilerseniz iPhone‘da Live Photo’ları GIF’e dönüştürmek için ne yapmanız gerektiğine değinelim.

iPhone: Live Photo’ları GIF’e Dönüştürmek

Destekli bir Apple cihazda Live Photo çekmek için iOS’in doğal kamera uygulamasını çalıştırın ve arayüzde üst kısımda yer alan Live Photo butonuna dokunun. Seçenek etkinleştirildiğinde rengi sarıya bürünecektir.

İlginizi Çekebilir:  iPhone SE (3. Nesil) mi, iPhone 12 mini mi?

iPhone Live Photo'ları GIF'e Dönüştürmek 1

Bu özelliği devre dışı bırakmak için yine aynı butona dokunmanız yeterli. Live Photo devre dışı kaldığında ilgili buton beyaz renge bürünecektir. Bu modla çektiğiniz fotoğrafların akıllı telefonunuzda daha fazla depolama alanı kullanacağını hatırlatalım.

Live Photo’ları GIF’e dönüştürmek için Lively adlı ücretsiz uygulamadan yararlanabilirsiniz. Uygulamayı akıllı telefonunuza yükleyip çalıştırdığınızda arayüzünde tüm canlı fotoğrafları görüntüleyecektir. Dilediğiniz bir fotoğrafı açtığınızda bunu üç farklı formatta kaydedebileceğinizi fark edeceksiniz.

iPhone Live Photo'ları GIF'e Dönüştürmek 2

Öncelikle Live Photos’ları GIF dosyasına dönüştürebiliyorsunuz. Elde edilen GIF dosyaları yaklaşık 4-5 MB boyutunda oluyor. Uygulamayı 2.99 USD karşılığında ücretli sürüme terfi etmezseniz GIF dosyasına uygulamanın watermark’ı ekleniyor. Ücretsiz sürümde yürütme seçenekleri, boyut ve hızı düzenleme imkanı bulunmakta.

İkinci olarak Live Photos’u MOV dosyasına dönüştürebilirsiniz. Bu durumda dosya boyutu genellikle 3 MB seviyesinde oluyor. Son olarak eğer Live Photos’taki bir kareyi sabit fotoğraf olarak elde etmek isterseniz JPG formatını tercih edebiliyorsunuz.

‎Lively - Photos to GIF
‎Lively - Photos to GIF