Kategoriler
Konular

Android’de Güncellemelerden Önce ve Sonra Yapmanız Gereken Dört Şey

Android‘li akıllı telefonlarda Güncellemelerden Önce ve Sonra Yapmanız Gereken Dört işlemi ele alacağız. Android işletim sistemli akıllı telefonlarımızda kayda değer miktarda önemli veri saklıyoruz. Rehber, fotoğraflar gibi içeriklerin kaybı -düzenli yedek alma alışkanlığınız yoksa- sizde büyük yaralar açabilir. Güncellemelerin kurulumu oldukça kolay olsa da güncelleme sırasında bazı aksiliklerin meydana gelmesi söz konusu olabilir, bu sorunların doğurduğu sonuçlarla yüzleşmeniz gerekebilir. Dilerseniz Android‘li cihazlarda Güncellemelerden Önce ve Sonra Yapmanız Gereken 4 şeye geçelim.

Android’de Güncellemelerden Önce ve Sonra Yapmanız Gereken Dört Şey

Verileri Yedekleyin

Android Güncellemelerden Önce ve Sonra Yapmanız Gereken 4 Şey 1

Teknoloji dünyasının en temel ve en önemli meselelerinden birisi şüphesiz yedek oluşturmak. Bu konuyu hiç bıkmadan, sürekli olarak ele alıyoruz ve birçok işlemde öncelikle yedek almanızı tavsiye ediyoruz. Güncellemelerin kurulumu sırasında verilerinizi kaybetme ihtimali her zaman için var. Bilgilerinizi kişisel bilgisayarınıza ve mümkünse bulut depolama servislerine yedekleyin. Bu yazıda ele aldığımız uygulamalardan yardım alabilirsiniz.

Akıllı Telefonu Şarj Edin

Android Güncellemelerden Önce ve Sonra Yapmanız Gereken 4 Şey 2

Güncelleme kurulumlarının ne kadar zaman alacağını öngörmek pek mümkün olmuyor. Özellikle büyük çaptaki güncellemelerin kurulumunun hayli zaman aldığını görüyoruz. Bu nedenle güncelleme kurulumuna geçmeden önce akıllı telefonunuzun pil seviyesinin yeterli olmasına özen gösterin. % 70 pil seviyesi güncelleme sırasında akıllı telefonun sıkıntı yaşamasının önüne geçecektir.

İlginizi Çekebilir:  iPhone için en iyi pil tasarrufu uygulamaları

Ana Ekran Görüntüsünü Kaydedin

Android Güncellemelerden Önce ve Sonra Yapmanız Gereken 4 Şey 3

Üçüncü parti launcher’larda ana ekran ya da ekranlardaki uygulama ve widget yerleşim bilgilerini yedekleme imkanı sunulmakta ancak kullandığınız ön yüklü launcher’da bu özellik olmayabilir. Bu durumda güncellemeden sonra yerleşim bilgilerinin kaybolması ihtimaline karşı ekranların görüntüsünü almak faydalı olacaktır.

Önbelleği Temizleyin

Android Güncellemelerden Önce ve Sonra Yapmanız Gereken 4 Şey 4

Sistem önbellek partisyonunu temizlemek güncellemelerden sonra oluşabilecek sorunları ve pil ile performans problemlerini çözmenize olanak tanıyacaktır. Bunu yapmak için akıllı telefonunuzu kapatın. Ses butonları ile güç butonuna birlikte basılı tutun. Cihazınız açıldığında karşınıza gelen menüden Recovery’i seçin. Güç butonunu kullanın. Akıllı telefon yeniden başladıktan sonra güç butonuna basılı tutun ve ses artırma butonuna basıp serbest bırakın. Ses azaltma butonunu kullanıp Wipe cache’i seçin. İşlemi uygulamak için güç butonuna basın. İşlem birkaç dakika kadar sürecek ve sonra akıllı telefonunuzu yeniden başlatmanız istenecektir.