Kategoriler
Rehberler

Android: Xperia Transfer’le Yeni Cihaza Geçiş

Güncelleme zamanı geldiğinde akıllı telefon sahiplerini tatlı bir telaş sarar. Hangi modeli alsam telaşından söz etmiyoruz. Yeni cihaza geçince tüm bilgiler, fotoğraflar, şarkılar, SMS’lere ne olacak sorusu belirir…

Android: Xperia Transfer’le Yeni Cihaza Geçiş

Çeşitli üreticilerin kullanıcılarına yönelik kolaylaştırıcı uygulamalar var. Bunlardan biri olan Xperia Transfer uygulamasına bakıyoruz.

Sony tarafından temin edilen uygulamalardan biri masaüstü, diğeri mobil uyumlu. Mobil uyumlu Xperia Transfer Mobile uygulaması kablosuz işliyor ve diğer PC ya da Mac gerektiriyor. Android 4.0 ve üstü kullanan cihaz sahipleri geçiş için mobil uygulamayı kullanabilir. Daha eski ya da Android olmayan cihaz sahipleri masaüstü sürümü kullanacak.

[appbox googleplay id=com.sonymobile.xperiatransfermobile]

Eski ve yeni cihazlarınıza eğer yoksa bu uygulamayı kurun. Her iki cihazda uygulamayı başlatın ve kablosuz bağlantı seçip PIN ve NFC seçerek bağlantıya geçmelerini deneyin.

muo-android-xperiatransfer-mobile-wifi

Bluetooth bağlantısı gibi öncelikli PIN ile güvenlik doğrulaması yapmanız gerekir. Ardından aktarılacakları seçip işleme başlayabilirsiniz. Başlayınca yeni cihaz onay isteyecek ve aktarım bitince veriler erişilebilir olacak.

muo-android-xperiatransfer-mobile-transfer

Masaüstü Yöntemi

Kablosuz ağ yoksa ya da cihaz eskiyse bu durumda masaüstü uygulamasını kurun. PC ya da Mac sürümünü indirin: https://www.sonymobile.com/global-en/apps-services/tools/#companion

muo-android-xperiatransfer-desktop-to-xperia

Ardından uygulama başlayınca cihazınızı USB kablosuyla bağlamanız gerekecek. Bu uygulama aynı zamanda Sony cihazlarınız için güncelleme gibi diğer servisleri de sunuyor. Eski cihazdan istenen veriler alındıktan sonra yeni cihaza transfer başlayacak. Özellikle Apple ve BlackBerry cihaz sahipleri bu yöntemi kullanarak kolayca sonuca gidebilir. Diğerleri zaten genelde Android yüklü olduğundan işlerini mobil sürümle yapabilirler.