Kategoriler
Konular

Android’li Akıllı Telefonlar İçin Tuş İpuçları

Çoğu Android akıllı telefonda belirli özellikler ortak olarak kullanılıyor ve donanımsal güç ve ses tuşları bu sınıfa giriyor. Geleneksel kullanım şekilleri dışında hangi amaçlarla kullanılabildiklerine bakalım.

Android’li Akıllı Telefonlar İçin Tuş İpuçları

İstenmeyen Çağrıları Dikkate Almamak

Eğer müsait değilseniz ya da arayana cevap vermek istemiyorsanız telefonunuzun zilinin sonuna kadar çalmasını beklemek zorunda değilsiniz. Ses kısma butonuna sonuna kadar basarak çalma sesini anında kapalı hale getirebilirsiniz.

Aktif Ekran Görüntüsü

Telefonunuzun aktif ekranının görüntüsünü alıp biriyle paylaşmak istiyorsanız son derece kolay. Bu ekranı ön plana getirin ve Güç + Ses kısma butonlarına aynı anda basın. Ekran görüntüsü telefon galerisi içindeki screenshot alt klasöründe yer alıyor olacak. Eğer aynı anda değil de bu tuşlardan birine farklı anlarda basarsanız ya ses kısılır ya da ekran kilidine geçilir ve sonuç alınmaz.

İlginizi Çekebilir:  11 adet gizli Google oyunu

Telefon Kilitlenmişse

Telefonunuz sorun çıkarmaya başlamışsa büyük oranla yeniden başlatmanız sorunu aşmanıza olanak verir. Telefon kilitlendiği anda yeniden başlatmaya zorlamak için Güç + Ses açma butonlarına aynı anda basın ve bekleyerek kapanmasını sağlayın. Ekran kararınca normal biçimde başlatmak için güç butonuna basın.

Söz ettiğimiz üç pratik çözüm Android işletim sistemli cihazların büyük kısmında işe yarıyor ama telefonunuzda yer alan donanımsal butonların bir kısmı farklı işlevler gerçekleştirebiliyor olabilir. Örnek vermek gerekirse Samsung Galaxy S6’da ekran görüntüsü almak için Güç ve Home butonlarına aynı anda basmanız gerekir. Bu gibi durumlarda cihazın kullanma kılavuzuna bakmalısınız.

İlginizi Çekebilir:  Samsung Galaxy S ve Galaxy A farkları