Kategoriler
Rehberler

Android: Ekranın Dokunmatik Özelliğini Kapatmak

Android‘li akıllı telefonlarda Ekranın Dokunmatik Özelliğini Kapatmak için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Dokunmatik ekranlar akıllı telefonları kullanım şeklimizi tamamen değiştirdi. Büyük ekranlı cihazları kontrol etmek için artık fare ve klavye gibi fiziksel donanımsal bileşenlerin çok da gerekli olmadığı açık. Dokunmatik ekranlar harika ancak yanlış butonlara / seçeneklere dokunma riski her zaman için mevcut. Bir Skype görüşmesi yaparken ya da video kaydederken yanlış bir butona dokunmak görüşmesinin ya da kaydın sonlanmasına neden olabilir. İşte bu gibi anlarda Ekranın Dokunmatik Özelliğini Kapatmak isteyebilirsiniz.

Android: Ekranın Dokunmatik Özelliğini Kapatmak

Bu işlem için geliştirilen Android uygulamasının adı Touch Lock. Dokunmatik girişin yanı sıra fiziksel tuşları da devre dışı bırakma imkanı sağlıyor. Touch Lock’u akıllı telefonunuza yükleyin ve çalıştırın. İpuçlarını atlayın ve Enable Now seçeneğine dokunun. Bu seçenek uygulamayı etkinleştirecek, uygulamanın simgesini bildirim alanına dahil edecektir.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberindeki çift kişiler nasıl silinir?

Android Ekranın Dokunmatik Özelliğini Kapatmak 1

Buradaki simgeden Touch Lock aracının etkin olup olmadığını anlayabilirsiniz. Dilerseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Varsayılan ayarlarında ekrana dokunduğunuzda ekran kilidini nasıl devre dışı bırakabileceğinizi gösteriyor. Eğer uygulamayı çocuğunuzu akıllı telefondan uzakta tutmak amacıyla kullanıyorsanız bu ipucu özelliğini devre dışı bırakmanızda fayda var. Uygulamanın ayarlarının yer aldığı menüye erişin. Disable notification seçeneğine dokunun. Settings‘e gidin ve Unlock guide seçeneğindeki işaretlemeyi kaldırın. Uygulama ile ses seviyesi için bir üst limit belirleyebiliyorsunuz, çocuğunuz akıllı telefonda video izliyor ya da müzik dinliyorsa kulaklarının sağlığı için faydalanmak isteyebileceğiniz bir özellik.

İlginizi Çekebilir:  11 adet gizli Google oyunu

Android Ekranın Dokunmatik Özelliğini Kapatmak 2

Ekranın dokunmatik özelliğini devre dışı bırakmak için bildirim alanından aşağı doğru kaydırma yapın ve kilit simgesine dokunun. Ekran dokunmatik girişe kapatılacaktır. Ses ve güç butonları aktif durumda. Bunları devre dışı bırakmak için kilit simgesinin hemen yanındaki butonu kullanmalısınız.

Fiziksel tuşları kapatmak istediğinizde Touch Lock ekstra erişilebilirlik izini talep edecektir. Erişilebilirlik Seçenekleri ekranında uygulamanın fiziksel tuşlara erişimine onay vermeniz lazım.

Android Ekranın Dokunmatik Özelliğini Kapatmak 3

Ekranı dokunmatik girişe kapattığınızda kamerayı açmak için kaydırma hareketi yapmak, kilidi kaldırmak için parola ya da desen girişi yapmak söz konusu değil. Touch Lock’u devre dışı bırakmadan bir işlem yapamıyorsunuz. Touch Lock’u devre dışı bırakmak için uygulamanın küçük boyutlu simgesine iki kez dokunmalısınız. Bu simgeyi ekranda görmek ilk etapta biraz zor olabilir. Ekranın sağ üst kısmında, emekleyen bir bebeğin akıllı telefona ulaşmaya çalışmasını gösteren bir simge.

İlginizi Çekebilir:  Android uyumlu tansiyon ölçme uygulamaları

Touch Lock esasında ebeveynler için geliştirilen bir uygulama fakat çeşitli anlarda hemen her kullanıcı için faydalı olacağını düşünüyoruz.