Kategoriler
Rehberler

Çocukların Akıllı Telefon ve Tablet Kullanımını Kontrol Etmek

Google’dan Çocukların Akıllı Telefon ve Tablet Kullanımını Kontrol Etmek için kullanılabilecek yeni bir servis geliyor. Akıllı telefonlar ve tabletler çeşitli fiyat seviyelerinde, ekran genişliklerinde ve teknik özelliklerle geliyor. Özellikle Android cephesinde sayısız seçenek var ve cihazlara kolay ulaşım imkanı bunların hemen her yaştan birey tarafından kullanılabilmesine olanak tanıyor. Günümüzde küçük çocukların da Android işletim sistemli akıllı telefon ve tabletler kullandığını biliyoruz. Ebeveynler çocuklarıyla iletişim kurmak, teknolojiyle içli dışlı olmalarını sağlamak, derslerinde yardımcı olması ve eğlenmeleri için çocuklarının eline Android’li akıllı telefon ve tabletleri tutuşturuyor. Bu cihazlara yüklenebilecek çok sayıda uygulama / oyun bulunması ve internet erişim olanakları nedeniyle çocukların cihazı nasıl kullandığını takip etmek anne babalar için önem teşkil etmekte. Google’ın Family Link hizmeti de tam olarak bu noktada devreye giriyor.

Çocukların Akıllı Telefon ve Tablet Kullanımını Kontrol Etmek

Çocukların Akıllı Telefon ve Tablet Kullanımını Kontrol Etmek 1

Şu anda davetiye usulüyle katılımcı kabul eden Family Link anne ve babaların çocuklarının akıllı telefon / tablet kullanımını denetlemesine imkan tanımakta. Anne / babalar 13 yaş ya da daha küçük yaştaki çocuğunun cihazına Family Link uygulamasını yüklüyor. Daha sonra kendi cihazlarına da Family Link kuruyor ve oturum açarak çocuğunun cihazını kendi akıllı telefonu / tableti üzerinden yönetebiliyor. Google Play’den yüklenecek uygulamaları kontrol altına alma, kullanım zamanını sınırlama, cihazı uzaktan kapatma gibi seçenekler var. Ebeveynler çocuğunun hangi uygulamada ne kadar zaman harcadığı görebiliyor, dilerlerse bir uyku zamanı belirleyerek cihazın belirledikleri saatte otomatik olarak kapanmasını sağlayabiliyor.

Family Link kulağa oldukça hoş bir çözüm gibi gelse de şu an yalnızca davetiye ile kullanıcı kabul ediyor ve Android 7.0 Nougat veya daha güncel işletim sistemli akıllı telefon ve tabletlerde çalışıyor. Davetiye talep etmek için buradaki bağlantıya erişebilirsiniz.