Kategoriler
Rehberler

Android: Cihazınıza Uygun Windows Sürücülerini Kurmak

Android yüklü cihazınız Windows yüklü bilgisayarınızla bağlantıya geçebiliyor mu? Normalde Windows işletim sistemi USB üzerinden bağladığınız pek çok cihazı otomatik olarak algılayıp sürücüleri otomatik olarak indirip kurar ama kimi zaman yanlış sürücü kurulabilir ya da uygun sürücü bulmakta zorlanabilir.

Android: Cihazınıza Uygun Windows Sürücülerini Kurmak

Genelde bilgisayar bağlantısını dosya aktarmak için kullanıyoruz ama cihaz güncelleme, fabrika ayarına dönüp kurulum gerçekleştirme, root alma gibi işlemler için de gerekebiliyor. İlk adres cihaz üreticisi olmalı. Bunlar genelde tüm Android cihazlarının sürücülerini içeren kurulum paketleri sunarlar. Android Developer sitesine girip cihaz marka ve modelini seçtikten sonra sürücü kurulum paketini indirebilirsiniz.

oem-drivers

İndirilen paketi kurun ya da önceden denediğinizde hatalı sürücü kurulduysa Aygıt Yöneticisi içinden adına tıklayıp sürücü güncelleme seçin ve bu paket içini taramasını isteyin.

Resmi Google Araçları

download-adb-and-fastboot

SDK Platform Tools paketinin size uygun sürümünü indirin: https://developer.android.com/studio/releases/platform-tools.html#download ve sonrasında Zip dışına çıkarın. Shift basılıyken sağ tıklayıp Windows menüsünden komut satırı başlatın. Bu klasör içinde yer alan adb.exe ve fastboot.exe uygulamalarını kullanarak cihazınıza yönelik işlemleri yapabilirsiniz.

15-Second ADB Installer

Google’ın SDK Platform araçlarını bu şekilde ayrı sunmadığı zamanlarda diğer seçenekse 15-Second ADB Installer kullanmaktı. XDA forumundaki kullanıcılar işi kolaylaştırma yolunu buldular ve bizleri sevindirdiler.

15-Second-ADB-Installer

Paketi indirin ve çalıştırın. Ardından şu sorular gelecek:

  • ADB ve Fastbook kurulsun mu? Evet
  • ADB sistem genelinde kurulsun mu? – Bilgisayarı başkasıyla paylaşıyor musunuz?
  • Cihazın sürücüleri kurulsun mu? Evet

Son adımdan sonra ekran açılacak ve genel Google sürücüleri kurulacak. Sonuna kadar gidin ve bitirin. Eğer sorun çıkıyorsa ve Windows 10 kullanıyorsanız güvenli modda açıp sürücü imzası kontrolünü geçecek biçimde başlatmalısınız.