Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: Google Play Games İle Oyun Görüntüsü Kaydı

Oyunlardaki görüntüleri video olarak kaydederek ya da canlı olarak akış sunmak iyice popüler hale geldi. Twitch gibi siteler bu sayede müthiş patlama gerçekleştirdiler. YouTube ortamında da sayısız oyun içi video bulunabiliyor. Ancak bu genelde masaüstü sistemlerden gerçekleşiyor.

Google Play Games'e Oyun Kayıt Özelliği Geldi - Haberler - indir.com

Android: Google Play Games İle Oyun Görüntüsü Kaydı

Çünkü uzun süre boyunca, mobil cihazla oyun oynarken bir yandan da dahili belleğe video kaydı yapmak kolay değildi ve epey işlemci gücü, hızlı depolama alanı şarttı. Artık istenen kıvama gelindi ve daha da iyisi Google’ın ücretsiz Play Games uygulaması dahili olarak video kaydı desteği ekledi. Artık root almanıza ve özel uygulamalar kurmanıza gerek yok!

Oyun Görüntüsünü Kaydedin

Android 5.0 sürümüyle işletim sistemi içine API seviyesinde görüntü kaydı eklendi. Android sürümünüz yetiyorsa Google Play Games’i kurduğunuzda şu yolu izleyin.

muo-android-screenrecord-settings

Menüyü açın ve soldan ayarlara girin. Açılan yeni sayfada hakkında kısmında versiyon görünür. Bu en azından 3.4.12 ve sondaki hane 038 ya da üstü olmalı. Aksi durumda güncelleme beklemeniz ya da APK Mirror gibi sitelerden bulup indirmeniz gerekecek. Bunun olabilmesi için güvenlik ayarlarından bilinmeyen kaynaklar aktifleştirilmiş olmalı.

Oyun Kaydı

Google Play Games uygulamasını açınca kurulu oyunlarınız görünecek. Oyun sekmesine girince kayıt emri verebilirsiniz. Önce 720p ya da 480p seçeneklerinden birini seçmeniz gerekecek. Ardından kontrol uygulamasıyla ilgili anlatım gelecek.

muo-android-screenrecord-resolution

Artık oyun açıp kayda geçebilirsiniz. Kayıt sadece siz onay verince ve 3-2-1 geri sayımla başlar. Kırmızı butonla kayıt başlar ve durur, mikrofona basınca sizin sesinizi ve oyun sesini kayda alır, kamera butonuna basarsanız sizi çeken ön kamera kapanır. Oyun kaydı sırasında bu işaretler durduğu için eğer rahatsız ediyorsa yerini değiştirebilirsiniz.

muo-android-screenrecord-buttons

Eğer sesiniz duyulsun ama oyun duyulmasın isterseniz kulaklık takabilirsiniz. Yüzünüz etrafındaki butonlar bir süre sonra saklanır. Tekrar çağırmak için yüzünüz üzerine tıklayın. Kırmızıya tekrar basıp son verince video olarak varsayılan klasörde saklanır ve video uygulamanızla izleyebilirsiniz. Ardından ister Twitch, ister YouTube gibi kanallara gönderin, ister PC’ye aktarıp izleyin. Yüklü YouTube ya da Twitch mobil uygulamalarınız varsa işiniz kolaylaşır ve düzenleme bile yapabilirsiniz.