Kategoriler
Rehberler

Android ve iOS: Mac’i Uzaktan Kontrol Etmek

Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefonlarla Mac’i uzaktan kontrol etmek mümkün. Bildiğiniz gibi akıllı telefonlar için Windows bilgisayarları uzaktan kontrol etme, uzak masaüstü bağlantısı kurmayı sağlayan çok sayıda uygulama mevcut. Seçenekler daha az olsa da aynı imkan Mac OS X işletim sistemli Apple bilgisayarlar için de geçerli. Dilerseniz Android ve iPhone‘dan Mac’i uzaktan kontrol etmek için izlemeniz gereken aşamalara göz atalım.

Android ve iOS: Mac’i Uzaktan Kontrol Etmek

Mac sistemlere akıllı telefonunuzla uzaktan bağlanmak için Splashtop Streamer uygulamasını kullanabilirsiniz. Bunun için akıllı telefonunuzla bilgisayarınızı aynı Wi-Fi ağına bağlamanız gerek. Mac’e de Splashtop Streamer yazılımını yüklemelisiniz. Splashtop Streamer’in kişisel kullanım için geliştirilen ücretsiz versiyonunda yalnızca yerel ağ üzerinden uzaktan kontrol imkanı sunulmakta. İnternet üzerinden uzak masaüstü bağlantısı için uygulama içi satın alma yöntemiyle, yıllık 16.99 USD karşılığında abonelik edinmek gerekmekte.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da bildirimlerin gecikmesi ve çözüm önerileri

Buradan Splashtop Streamer yazılımını Mac’e indirin ve yükleyin. Yazılımı çalıştırın, e-posta hesabınızı kullanarak Splashtop kullanıcı hesabınızı oluşturun.

Android ve iOS Mac'i Uzaktan Kontrol Etmek 1

Hesabınızı oluşturduktan sonra Mac uygulamasında oturum açın.

Android ya da iOS işletim sistemli akıllı telefonunuza Splashtop uygulamasını yükleyin. Kurulumdan sonra uygulamayı çalıştırın, az önce oluşturduğunuz Splashtop hesabınızla oturum açın.

Android ve iOS Mac'i Uzaktan Kontrol Etmek 2

Akıllı telefonunuzdaki uygulamada Mac simgesini göreceksiniz. Üzerine dokunun ve Remote Desktop‘u seçin. Artık akıllı telefonunuz üzerinden Mac’inizi kontrol edebileceksiniz. Daha iyi bir kullanım deneyimi elde edebilmek için Trackpad modunu seçmenizi öneriyoruz.

Android ve iPhone’dan Mac’i uzaktan kontrol etmek için kullanabileceğiniz iki uygulama daha mevcut.

İlginizi Çekebilir:  iOS 15.4 yenilikler

Mac-remote

Android ve iOS Mac'i Uzaktan Kontrol Etmek 3

Bu ücretsiz uygulama ile Mac’i kontrol etmek oldukça kolay. Araç bizlere bu özelliğiyle TeamViewer’ı anımsattı diyebiliriz. Kontrol seçeneklerinin oldukça başarılı olduğunu ifade etmemiz gerekiyor.

The app was not found in the store. 🙁

Remote for mac

Android ve iOS Mac'i Uzaktan Kontrol Etmek 4

Mac’e uzaktan bağlanmak için sistemde uzaktan oturum açmayı etkinleştirin ve IP adresini not alın. Uygulamayı akıllı telefonunuza yükleyip çalıştırın. Connect‘e dokunun ve karşınıza gelen aşamaları izleyin. Bilgisayar adı, parola, IP adresi bilgilerini girin ve Connect seçeneğini kullanın. Uygulamada yapmanız gerekenler bunlar, Mac’e bağlandığınızda çok sayıda özelliği uzaktan kontrol edebileceğinizi göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da fotoğraflarda tarihi ve konumu değiştirme
Remote for mac
Remote for mac
Developer: Agusti Bau
Price: Free+