Kategoriler
Apps & Oyunlar

iOS: Geçtiğimiz Yılın En İyi Indie Oyunu Oxenfree Yayınlandı

Geride bıraktığımız yılın en başarılı indie oyunlarından, doğaüstü genç gerilim temalı Oxenfree App Store uygulama mağazasındaki yerini almış vaziyette. Oyun mobil platformlarda şu an yalnızca iOS için var. Oxenfree, Mr. Robot’un Android ve iOS uyumlu versiyonlarının arkasındaki isim olan Night School stüdyosu tarafından geliştirildi.

iOS: Geçtiğimiz Yılın En İyi Indie Oyunu Oxenfree Yayınlandı

iOS Geçtiğimiz Yılın En İyi Indie Oyunu Oxenfree Yayınlandı 1

PC ve Xbox One versiyonlarının oyuncularla buluşturulmasının ardından oyunda karakterlerle sorunsuz ve doğal şekilde entegre olmuş diyaloglardan övgüyle bahsedilmişti. Sonuç olarak Oxenfree yılın oyunları listelerinde kendisine iddialı konumlar bulabilmeyi başardı. Oyun ilk bakışta tipik sihirli ada temalı bir hikaye sunuyormuş gibi görünse de çok önemli bir artıya sahip.

Oyunsal anlamda baktığımızda ana karakter olan Alex’in hareketini ve etkileşimlerini kontrol ediyoruz, macera türüne yakın bir deneyim söz konusu. Bununla birlikte oyunun en büyük özelliklerinden birisi diyalog akışında yatıyor. Oyuncular karakterlerine bir şeyler söyletmek istediğinde söyleyecekleri şeyi ve zamanını seçme imkanı buluyor. Örneğin başka karakterler tarafından önü kesildiğinde monolog tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi kesiliyor. Yani Mass Effect ve Telltale’in oyunlarındaki, önceden tanımlanmış noktalarda oyunculara konuşma imkanı sunan diyalog ağacı yaklaşımı burada söz konusu değil. Daha doğal bir akış yakalanmış.

iOS Geçtiğimiz Yılın En İyi Indie Oyunu Oxenfree Yayınlandı 2

Oxenfree‘nin iOS ve Mac OS versiyonları yeni yayınlandı. Oyun Windows, Linux, Xbox One ve PlayStation 4 platformları için bir süredir indirilebilir vaziyette. Android versiyonunun çıkış tarihi hakkında bir bilgi bulunmuyor. Mobil versiyonda bazı bulmacaların dokunmatik ekranda kontrolü kolaylaştıracak şekilde düzenlendiği söyleniyor ki bu oyuncular için şüphesiz sevindirici bir haber. Lansman haftasında fiyatının % 20 indirimle, 3.99 USD olduğunu belirtelim.