Kategoriler
Rehberler

Android: Boot Animasyonunu Değiştirmek

Android‘li akıllı telefonlarda Boot animasyonunu değiştirmek için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Android işletim sistemli cihazların en büyük güzelliklerinden birisi ileri seviyede özelleştirmelere olanak tanımaları. Duvar kağıtları, ikon paketleri, temalar, widget’lar, root erişimi sağlanan akıllı telefonlarda daha ileri seviyede düzenlemelerle cihazı tamamen değiştirmek mümkün. Root erişimi Android’de yeni kapıların açılmasına olanak tanımakta. Root’lu akıllı telefonlarda boot animasyonunu değiştirmek de mümkün. Burada ele alacağımız işlemlere girişmeden önce bir Nandroid yedeği oluşturmanızı öneriyoruz.

Android: Boot Animasyonunu Değiştirmek

Android Boot Animasyonunu Değiştirmek 1

Android’de açılış animasyonunu değiştirmek için root erişiminin yanı sıra bu özelliği destekleyen bir dosya yöneticisine ihtiyacınız olacak. MK File Manager yahut ES File Manager gibi bir uygulama tercih edebilirsiniz. Biz bu rehber için MK File Manager’ı kullandık.

  • Öncelikle internetten akıllı telefonunuza eklemek istediğiniz boot animasyonunu indirin. XDA sitesinde güzel boot animasyonları bulabilirsiniz.
  • İndirdiğiniz dosyanın adı muhtemelen bootanimation.zip olacaktır fakat bu ada sahip değilse dosyayı bootanimation.zip şeklinde yeniden adlandırın.
  • Dosya yöneticisini Android telefonda çalıştırın ve /system/media dizininde orijinal boot animasyon dosyasını bulun. Bu dosya bootanimation.zip adında olacaktır.
  • Dosyayı bootanimation.zip.bak şeklinde yeniden adlandırın.
  • Şimdi internetten indirdiğiniz ve bootanimation.zip şeklinde adlandırdığınız dosyayı orijinal boot animasyon dosyasının yer aldığı /system/media dizinine kopyalayın.
  • Son durumda bu dizinde bootanimation.zip ve bootanimation.zip.bak dosyaları bir arada yer alacak.
  • Yeni bootanimation.zip dosyasına uzun dokunun, Permissions‘ı seçin. User, Group ve Other kategorilerini göreceksiniz. User kategorisi altındaki R, W, ve X‘i; Group ve Other kategorileri altındaki R kutucuğunu işaretleyin.
  • Yaptığınız değişiklikleri kaydedin.
  • Yeni boot animasyonunu görmek için akıllı telefonunuzu yeniden başlatın.
İlginizi Çekebilir:  Android uyumlu tansiyon ölçme uygulamaları

Dosyanın isimlendirmesinin doğru olduğundan emin olun (bootanimation.zip), işletim sistemi yeni boot animasyonunu doğrulayacak ve açılış sorunsuzca gerçekleştirilecektir. Orijinal boot animasyonuna geri dönmek isterseniz bootanimation.zip dosyasını /system/media dizininden kaldırın ve daha önce bootanimation.zip.bak şeklinde adlandırdığınız orijinal dosyaya yeniden bootanimation.zip adını kazandırın.