Kategoriler
Konular

PC’de Android Uygulamalarını Çalıştırmak İçin En İyi Beş Program

PC’de Android Uygulamalarını Çalıştırmak için kullanılabilecek en iyi 5 program ile karşınızdayız. Android emülatörleri uygulamaları geliştirme sürecinde test etmek için oldukça ideal çözümler. Kullanıcılar bu araçların PC ve Mac’te Android oyun ve uygulamalarını çalıştırmak için kullanılabileceğini de biliyor. Bazı emülatörler yalnızca uygulamaları çalıştırabiliyor, bazıları ise işletim sistemini tamamen emüle edebiliyor. Bu yazımızda Windows PC’de Android Uygulamalarını Çalıştırmak için faydalanılabilecek en başarılı yazılımları kısaca tanıtacağız.

PC’de Android Uygulamalarını Çalıştırmak İçin En İyi Beş Program

Genymotion

PC'de Android Uygulamalarını Çalıştırmak İçin En İyi 5 Program 1

Genymotion hayli popüler bir Android emülasyon platformu. Oldukça güçlü bir çözüm ve düzenli güncellemelerle mağazalardaki hemen her türlü akıllı telefonu sanal olarak ayağınıza getiriyor. Ücretli versiyonda bu seçenek mevcut, ücretsiz versiyon kısıtlamalar içeriyor. ARM desteği ile gelmiyor, bunu elle yüklemeniz gerekecek. OpenGL ve donanımsal hızlandırma destekliyor. VirtualBox’ın kurulması ve uygun şekilde yapılandırılmasına ihtiyaç var. Google uygulamalarının yer almadığını da belirtelim.

BlueStacks

PC'de Android Uygulamalarını Çalıştırmak İçin En İyi 5 Program 2

BlueStacks sanıyoruz birçok takipçimizin varlığından haberdar olduğu bir yazılım. Daha çok Windows için Android uygulama çalıştırıcısı olarak düşünülebilir. Bazı kullanıcıların bu yazılımı Clash of Clans’ı çoklu hesapla oynamak için kullandığını biliyoruz. Kurulumu ve yönetimi oldukça kolay. Üçüncü parti APK dosyalarıyla yükleme yapılabiliyor. VirtualBox gibi bir sanallaştırma yazılımı gerekmiyor. Tüm uygulamaları desteklemediği unutulmamalı.

NOX

PC'de Android Uygulamalarını Çalıştırmak İçin En İyi 5 Program 3

NOX rakibi BlueStacks’ın birkaç adım önünde yer alıyor. Geleneksel uygulama çalıştırıcısına kıyasla daha fazla kontrol imkanı sağlamakta. Tek tıkla root erişimi sağlamak ve unroot yapmak mümkün. İşlemci çekirdeği / hızı ve RAM miktarı ayarlanabiliyor. Dahili GPS kontrolcüsü seçenekleri hazır durumda. Uygulama test etmek için oldukça faydalı bir yazılım fakat ilk açılışının biraz uzun sürdüğünü gözlemledik.

AndyRoid

PC'de Android Uygulamalarını Çalıştırmak İçin En İyi 5 Program 4

Andy görsel anlamda en çok ön plana çıkan Android emülatör çözümlerinden birisi konumunda. ARM desteğine ön tanımlı sahip olduğu için Google tabanlı uygulamaları doğrudan çalıştırabiliyorsunuz. APK dosyaları sürükle – bırak yöntemiyle yüklenebiliyor. Kurulum aşamalarında sisteme bloatware yüklenmesine engel olmak için dikkatli olun ve Next butonlarına pencerelerdeki seçenekleri incelemeden tıklamayın.

Resmi Android Emülatörü

PC'de Android Uygulamalarını Çalıştırmak İçin En İyi 5 Program 5

Android’in resmi emülatörü akıllı telefon, tablet, TV, giyilebilir cihazlar hatta Android Auto’yu emüle edebiliyor. Fakat kurulum ve yapılandırma süreci diğer çözümlere kıyasla daha zahmetli. Spesifik cihazları taklit edebiliyor olması büyük avantaj. Google uygulamaları desteklenmekte. İlk kurulum için 1.8 GB indirmek gerekiyor, yapacağınız eklemelerle birlikte indirme boyutu 7 GB’a kadar ulaşabilir.