Kategoriler
Konular

Android’li Akıllı Telefonunuzu 10 Adımda Hacker’lardan Koruyun

Android‘li akıllı telefonunuzu 10 adımda hacker’lardan koruyabilmeniz için hazırladığımız rehberimizle sizlerleyiz. Siber ataklar günden güne artmakta ve kişisel / özel bilgilerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesini önlemek için çok dikkatli olmanız gerekmekte. Android işletim sistemli cihazlar yaygın kullanım oranları nedeniyle sürekli hedefteler. Bu rehberimizde Android‘li akıllı telefonunuzu hacker’lardan korumak için neler yapabileceğinize değineceğiz.

Android’li Akıllı Telefonunuzu 10 Adımda Hacker’lardan Koruyun

Antivirüs Uygulaması Kullanın

Android Akıllı Telefonunuzu 10 Adımda Hacker'lardan Koruyun 1

Antivirüs uygulamaları akıllı telefonunuzu malware’lere karşı etkin şekilde korumanızı sağlayacaktır. Bu uygulamalar özellikle root erişimi sağlanmış cihazlarda kullanılmalı çünkü root’lu cihazlar saldırılara karşı daha korumasız durumda. İşlem için KasperskyMcAfee, AvastCM Security gibi firmaların çözümlerini kullanabilirsiniz. Bu firmaların uygulamalarını daha önce sitemizde ağırlamıştık.

Güvenli Web Tarayıcılarını Tercih Edin

Android Akıllı Telefonunuzu 10 Adımda Hacker'lardan Koruyun 2

Birçok kullanıcı internet sitelerinde gezinirken güvende olduğunu düşünüyor ancak çoğu reklam sağlayıcılarına ait olmak üzere birçok aracın / hizmetin kullanım alışkanlıklarınızı ve internet aktivitelerinizi takip ettiğini unutmayın. Daha önce burada ele aldığımız güvenli web tarayıcılarından birisini kullanabilirsiniz.

Doğrulanmamış Uygulamaları Yüklemeyin

Android Akıllı Telefonunuzu 10 Adımda Hacker'lardan Koruyun 3

Akıllı telefonunuza kaynağı belli olmayan çeşitli APK dosyalarıyla uygulama yükleme işine girmeyin. Bu paketlerin değiştirilmemiş ve malware içermiyor olduğunu bilmek pek mümkün değil. Bilinmeyen kaynaklardan edinilen uygulamalar konusuna daha önce burada değinmiştik.

İlginizi Çekebilir:  iPhone için en iyi 7 fotoğraf kolaj uygulaması

Android Device Manager’ı Kullanın

Android Akıllı Telefonunuzu 10 Adımda Hacker'lardan Koruyun 4

Android Device Manager ile çalınan / kaybolan akıllı telefonunuzun izini sürmeniz mümkün. Üstelik hizmetin kullanımı da oldukça kolay.

Akıllı Telefonunuzu Kriptolayın

Android Akıllı Telefonunuzu 10 Adımda Hacker'lardan Koruyun 5

Bildiğiniz gibi Android platformunda dosyalar bir dosya yöneticisiyle erişilebilecek şekilde, açık saklanıyor. Bu durum akıllı telefonunuza giren birisinin dosyalarınızı kolayca sızdırabilmesine kapı aralıyor. Android işletim sistemli akıllı telefonunuzun içeriğini mutlaka kriptolayın.

Verilerinizi Mutlaka Yedekleyin

Android Akıllı Telefonunuzu 10 Adımda Hacker'lardan Koruyun 6

Android’li akıllı telefonunuzu çeşitli sorunlar nedeniyle sıfırlamanız gerekebilir, cihazınız bozulabilir veya çalınabilir. Bu durumda verilerinizi yedeklemediğiniz için maddi / manevi kayıplara uğrayabilir, zor duruma düşebilirsiniz. Akıllı telefonunuzdaki verileri düzenli olarak yedeklemeniz önem teşkil ediyor. Bu konuya sitemizde daha önce çok kez değindik.

Önemli İçeriklerinizi Gizleyin

Android Akıllı Telefonunuzu 10 Adımda Hacker'lardan Koruyun 7

Akıllı telefonlarımızı gün içerisinde zaman zaman arkadaşlarımıza / yakınlarımıza ödünç verebiliyoruz. Bu gibi durumlarda başkalarının görmemesi gereken bilgiler / dosyaların açığa çıkma ihtimali söz konusu. Android’li cihazınızda önemli dosya, fotoğraf ve uygulamalarınızı gizlemenizi öneriyoruz.

Mesajlarınızı Şifreleyin

Android Akıllı Telefonunuzu 10 Adımda Hacker'lardan Koruyun 8

Android’li akıllı telefonunuzdaki SMS / MMS aracı ve diğer anlık mesajlaşma uygulamalarını şifrelemeniz mantıklı olacaktır. Bu işlem için AppLock aracından yardım alabilirsiniz.

Parolalarınızı Web Tarayıcınıza Kaydetmeyin

Android Akıllı Telefonunuzu 10 Adımda Hacker'lardan Koruyun 9

Çeşitli internet sitelerinde oturum açmak için kullandığınız parolalarınızı web tarayıcınızın kayıt altına almasına müsaade etmeyin. Hesabınızı kötü niyetli kişilerin kontrol etmesini veya onu tamamen denetim altına almasını şüphesiz istemezsiniz.

Spam Mesajları Engelleyin

Android Akıllı Telefonunuzu 10 Adımda Hacker'lardan Koruyun 10

Spam içerikli SMS’ler de güvenlik tehdidi doğurabilir. Bu tür mesajları engellemek için faydalanabileceğiniz çok sayıda araç mevcut.