Kategoriler
Rehberler

Android: Fotoğraflarda Arka Planı Bulanıklaştırmak

Android‘li akıllı telefonlarda fotoğraflarda arka planı bulanıklaştırmak için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. İnternette çeşitli web sitelerinde ve sosyal ağlarda bir obje veya nesneye odaklanılan ve arka planın bulanık olduğu (Bokeh efekti) fotoğraflar görüp etkilenmiş olabilirsiniz. Bu fotoğraflar genellikle profesyonel fotoğraf makineleri ve pahalı lensler ile çekilmiş olsa da benzer kareleri akıllı telefonlar ile yakalamak da mümkün. Android‘de fotoğraflarda arka planı bulanıklaştırmak için kullanabileceğiniz çeşitli üçüncü parti uygulamalar mevcut.

Android: Fotoğraflarda Arka Planı Bulanıklaştırmak

AfterFocus uygulamasının yardımıyla DSLR makinelerle çekilmiş gibi, odaklanacağınız alanı seçebileceğiniz ve arka planın bulanıklaştırılacağı fotoğraflar elde edebiliyorsunuz. Uygulamada aynı zamanda doğal ve gerçekçi sonuçlar elde etmenize olanak tanıyan çok çeşitli efektler bulunmakta. Elinizdeki bir fotoğraf için arka planı bulanıklaştırabilir ya da yeni çekeceğiniz fotoğraflar için kameraya erişebilirsiniz.

Öncelikle Google Play uygulama mağazasında aratarak ya da aşağıdaki widget’a dokunarak AfterFocus uygulamasını Android’li akıllı telefonunuza indirin. Kurulumun ardından uygulamayı çalıştırın ve ana kameranızı seçin.

[appbox googleplay id=com.motionone.afterfocus&hl=en]

Şimdi daha önce çektiğiniz bir fotoğrafı seçebilir ya da yeni bir kare yakalayabilirsiniz. Seçimden sonra Don’t Focus‘a dokunun. Ekran görüntüsündeki gibi bir tabloyla karşılaşacaksınız. Bu noktada odaklanılmasını istemediğiniz alanı çizin.

Android Fotoğraflarda Arka Planı Bulanıklaştırmak 1

Sol kısımdaki seçenekler arasında yer alan Soft Focus‘a dokunun. Yumuşak blur efektinin uygulanmasını istediğiniz alanı seçin.

Android Fotoğraflarda Arka Planı Bulanıklaştırmak 2

Hard Blur butonuna dokunun ve blur efektinin daha agresif şekilde uygulanmasını istediğiniz alanı seçin.

Android Fotoğraflarda Arka Planı Bulanıklaştırmak 3

Seçimlerinizi yaptıktan sonra Next butonuna dokunun. Artık fotoğrafınızı Save butonuna dokunarak kaydedebileceksiniz. İşlem bu kadar basit!

Android Fotoğraflarda Arka Planı Bulanıklaştırmak 4

Android’li akıllı telefonlarda arka planı bulanıklaştırmak için daha önce buradaki dosya konumuzda ele aldığımız uygulamalardan da yararlanabilirsiniz.