Kategoriler
Konular

Ucuzların Amiral Gemilerini Ezdiği Alanlar

Android dünyasında çok sayıda akıllı telefon üreticisinin sunduğu yüzlerce cihaz var ve hangi fiyat aralığı size hitap ediyorsa farklı modeller bulabiliyorsunuz. İşin ilginci amiral gemilerinin kat kat yüksek olan fiyatlarına rağmen giriş seviyesi modellerle özellik farkı azalmış durumda.

Ucuzların Amiral Gemilerini Ezdiği Alanlar

Artık giriş seviyesi akıllı telefon alanlar, amiral gemilerine kıyasla uçurum farklar göremiyor. Cihazlar olgunlaştı ve Android 5.0 ve üstüyle gelen giriş seviyesi modeller var. Bunlarda çoğu sistem akıcı biçimde işliyor. Çok fazla harcamaya girmeden giriş seviyesi cihaz alırsanız şu artılara sahip olacaksınız:

Maliyet

İlk olarak bariz bir gerçeği görelim. Giriş seviyesi cihazların fiyatları, amiral gemilerinin yarısı civarında. Bunların bilinmeyen marka olması da gerekmiyor. Hatta farklı bir yol izleyip LG G4 gibi önceki nesilden cihazlar bulabilirseniz fiyatları gayet düşük hale gelmiş olacak.

Batarya Ömrü

Giriş seviyesi cihazlarda özellikler daha az ve donanımın oluşturduğu yükleme az olunca batarya daha uzun dayanabiliyor. Aynı zamanda ekran genişliği ve çözünürlüğü biraz daha düşükse bu durum batarya kullanım süresini ciddi anlamda arttırıyor. Gereksiz biçimde quad HD olan amiral gemileri ekranlarında kalite farkı hissedilmese de batarya hızlı biçimde tükeniyor çünkü GPU yoğun çalışmak zorunda.

AndroidBudgetPhones-Moto-X-Pure-Edition

Boyutlar

Ekranı daha düşük olan giriş seviyesi Android cihazlarda ürün kasası da çok daha ufak oluyor. Cepte taşımak, tek elle kullanmak kolaylaşıyor. Aynı zamanda ağırlık da azalıyor. Her ne kadar artık giriş seviyesi cihazlarda bile boyutlar artsa ve gövde incelse de arayanlar daha kompakt modeller bulabilir.

Kart Yuvası

Çoğu giriş seviyesi cihazda fiyatı düşürmek için depolama alanı kısıtlanıyor. Buna çare olaraksa microSD kart yuvası ekleniyor. Aslında bu da bir avantaj çünkü yeri geldiğinde 64 GB microSD kart ekleyip dahili depolama alanını 8 katına bile çıkarabilirsiniz.

Kafa Sakinliği

Amiral gemisi alanlar servet yatırdıkları için sağda solda hava atıyor ama cihazın başına bir şey gelecek diye korku dolu anlar da yaşıyorlar. Çalınma, kırılma, suya düşürme, bozulma gibi durumlar halinde inanılmaz bir sıkıntı doğabiliyor. Giriş seviyesi ucuz telefonlarda bu baskı ve stres daha düşük.