Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android / iOS: Facebook’ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefonunuzla Facebook’ta canlı yayın yapmak için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Facebook’ta canlı yayın yapma özelliği yaklaşık bir yıldır aktif durumda. Bu özellik şu ana dek yalnızca akıllı telefonlarda kullanılabiliyordu. Artık kişisel bilgisayarlardan da canlı yayın yapılabiliyor. Evet, Go Live özelliği PC’lerde de etkinleştirilmiş durumda. Bu özelliğe haber akışı ve profil sayfasından ulaşılabiliyor. Facebook’a PC’lerden canlı yayın yapma özelliği etkinleştirilmişken biz de hem Android ve iOS‘li akıllı telefonlarda Facebook’ta canlı yayın yapmak için ne yapılması gerektiğini hatırlatalım, hem de işlemin PC’de nasıl gerçekleştirilebileceğine değinelim istedik.

Android ve iOS: Facebook’ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır?

Bilgisayarınızda Facebook’tan canlı yayın yapmak için öncelikle web tarayıcınızı çalıştırın ve Facebook’ta oturum açın. Ana sayfaya ya da profil sayfanıza gidin. Durum güncelleme kutucuğunun altında yer alan seçenekleri genişletme butonuna tıklayın, Live Video butonunu kullanın.

Android ve iOS Facebook'ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır 1

Profil sayfanızda Live Video butonunu doğrudan görebilirsiniz.

Android ve iOS Facebook'ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır 2

Canlı yayınınızı kimlerin izleyebileceğini seçebiliyorsunuz, ancak Go Live butonuna tıklamadan önce bu seçimi yapmanız gerekiyor. Kitleyi belirlemek için durum güncelleme kutucuğunun altındaki açılır menüyü kullanın. Buradan paylaştığınız herhangi bir şeyin kimler tarafından görülebileceğini kontrol edebiliyorsunuz. Canlı yayınınızı izleyebilecek kitleyi daralttıktan sonra Next‘e tıklayabilirsiniz.

Yeni bir pencere açılacak ve Facebook kamera ile mikrofonunuza erişmek isteyecektir. Erişim iznini verdikten sonra Go Live‘a tıklayabilirsiniz. Canlı yayında harici bir kamera kullanma niyetiniz varsa alt kısımdaki To share live video from an external device, click here seçeneğinden yardım almalısınız.

Android ve iOS Facebook'ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır 3

Canlı yayın sona erdiğinde Facebook kaydı zaman tünelinize yüklemek isteyip istemediğinizi soracak. Yüklenmesi için Done butonuna tıklayabilir ya da Delete Video ile kaydın silinmesini sağlayabilirsiniz.

Android ve iOS Facebook'ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır 4

Android ve iOS uygulamalarında canlı yayın yapmak için durum güncelleme alanının hemen altında yer alan Live butonuna dokunun. Kamera görüntüleyicisi açılacaktır. Burada canlı yayın yapacağınız kişileri yine seçebiliyorsunuz. Hazır olduğunuzda Go Live butonuna dokunabilirsiniz.

Android ve iOS Facebook'ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır 5

Canlı yayını sonlandırmak istediğinizde End butonunu kullanın. Tıpkı masaüstünde olduğu gibi canlı yayın videosunu zaman tünelinizde paylaşmak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Aşamayı atlarsanız videoyu kaybedeceksiniz. Android ve iOS uygulamalarında canlı yayın kaydını galerinize kaydedebilmeniz de mümkün, yalnızca Upload On butonunun yanındaki indirme butonuna dokunmanız yeterli olacaktır.

Android ve iOS Facebook'ta Canlı Yayın Nasıl Yapılır 6

Canlı yayına başladığınızda yayını paylaştığınız kitlede yer alan arkadaşlarınıza bildirim ulaşacağını belirtelim.