Kategoriler
Konular

Akıllı Telefonunuza Kazandırabileceğiniz Yedi Android O Özelliği

Akıllı Telefonunuza Kazandırabileceğiniz Yedi Android O Özelliği ile sizlerleyiz. Google Android O işletim sisteminin geliştirici ön izleme sürümünü hazırladı. İşletim sistemi büyük çapta bir güncelleme olduğu için bünyesinde çok sayıda yeni özelliğe ev sahipliği yapmakta. Android O Developer Preview versiyonu şu anda yalnızca Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel C, Pixel ve Pixel XL modellerine yüklenebiliyor. Çeşitli üçüncü parti uygulamalar yardımıyla Akıllı Telefonunuza Kazandırabileceğiniz Yedi Android O Özelliği için bir rehber kaleme alalım istedik.

Akıllı Telefonunuza Kazandırabileceğiniz Yedi Android O Özelliği

Bildirimleri Erteleme ve Gruplandırma

Android O’da bildirimleri belirli bir zaman dilimi için susturma ve erteleme imkanı var. Aynı zamanda benzer uygulamaların bildirimini aynı çatı altında toplamak da mümkün. Örneğin farklı mesajlaşma uygulamalarından gelen bildirimleri tek bir kategori altında bir araya getirebilirsiniz. Android işletim sistemli akıllı telefonunuzda bildirim alanında bu tür düzenlemeler için Snowball uygulamasını kullanabilirsiniz.

Uygulamalarda Okunmayan Bildirimler İçin Rozet

Akıllı Telefonunuza Kazandırabileceğiniz 7 Android O Özelliği 1

iPhone’da ve birçok özel Android arayüzünde uygulamaların okunmamış bildirimleri için ilgili uygulamanın simgesine okunmayan bildirim sayısını işaret eden sayı rozetleri yerleşiyor. Neyse ki stok Android O’da bu özellik mevcut. Akıllı telefonunuzdaki launcher’da bu özellik yoksa Notifyer uygulamasından yararlanabilirsiniz.

Notifyer Unread Count
Notifyer Unread Count
Developer: Tom Pratt
Price: Free

Picture-In-Picture Modu

Akıllı Telefonunuza Kazandırabileceğiniz 7 Android O Özelliği 2

iPad ve bazı özel Android arayüzlerinde gördüğümüz video izlerken başka uygulamaları kullanabilme özelliği Android O’da mevcut. Bu özellik daha çok ekranda yüzer şekilde çalışan video oynatıcı uygulamalara benzemekte. Android’li akıllı telefonunuzda bu özelliği istiyorsanız Floating Tube for Android, Float Video Player for Android gibi uygulamaları kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Android için ücretsiz sahte konum uygulamaları
Floating Tube (Multitasking)
Floating Tube (Multitasking)
Developer: sarvopari infotech
Price: To be announced
Float Video Player for Android
Float Video Player for Android

Geliştirilmiş Dosya Yöneticisi

Android O yeni ve geliştirilmiş bir dosya yöneticisi barındırıyor. Görünüm Material Design tasarım anlayışı çizgisinde ilgi çekici bir hale getirilmiş. Uygulama bünyesine faydalı yeni özellikler de eklenmiş durumda. Solid Explorer, Android O’daki dosya yöneticisi aracına oldukça benzeyen bir çözüm.

Solid Explorer File Manager
Solid Explorer File Manager
Developer: NeatBytes
Price: Free

Kilit Ekranı Kısayolları

Android O işletim sistemi favori uygulamalarınızın kısayollarını kilit ekranına konumlandırmanızı sağlıyor. Bu özelliği akıllı telefonunuza getirmek için Start’ı ya da Go Locker’ı yükleyebilirsiniz.

Start
Start
Developer: Start_Magazine
Price: Free
GO Locker - theme & wallpaper
GO Locker - theme & wallpaper
Developer: GOMO Go
Price: Free

Uygulama Tepsisine Her Yerden Erişim

Android O işletim sisteminde uygulama tepsisine ana ekranda her yerden kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bu küçük ama önemli değişikliği mevcut akıllı telefonunuzda istiyorsanız App Swap uygulamasına yönelebilirsiniz.

App Swap Drawer - T9 Search
App Swap Drawer - T9 Search
Developer: net.ebt
Price: Free

Navigasyon Çubuğu İçin Yeni Butonlar

Android O işletim sisteminde navigasyon çubuğuna yeni butonlar eklenebilmekte. Bunlar uygulama kısayolları değil, sistem ayarları olabiliyor. Örneğin klavye değişimini hızlıca gerçekleştirmek için bir buton ekleyebiliyorsunuz. Bu Android O özelliğini akıllı telefonunuza eklemek için root erişimini sağlamanız ve Xposed kurulumunu gerçekleştirmeniz lazım. Ardından GravityBox modülünü yüklemelisiniz. GravityBox ile yeni buton ekleyemiyorsunuz fakat mevcut üç butona yeni özellikler kazandırmanız mümkün.