Kategoriler
Rehberler

Android: Evde ve Dışarıdaki Wi-Fi Sinyalini Güçlendirmek

Wi-Fi kullanıcılarının sayısı arttıkça ağlar birbirine yakınlaşarak etkileşime girmeye yani kapsama alanlarıyla hızlarını düşürmeye başladılar. Yeni nesil ağlar çıksa da hala 2.4 GHz ağlar yaygın ve hem ev içi, hem de dışında sıkıntı anlar yaşanabiliyor.

Android: Evde ve Dışarıdaki Wi-Fi Sinyalini Güçlendirmek

Android cihaz sahipleri bundan ve özel uygulamalardan destek alarak ortamda yer alan kablosuz ağları detaylı biçimde analiz edebilir, çakışmaları en aza indirmek için gerekli önlemleri alabilir.

Wi-Fi_Analyzer_Screenshot_One

Verici tip Wi-Fi router’lar belirli kanallarda çalışıyor. Bu nedenle ilgili kanalda çok cihaz varsa hız düşüyor. Kanal değiştirip boş kanala geçerek çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Mevcut ağların hangi kanallarda çalıştığını görmek için Wi-Fi Analyzer uygulamasından destek aldık.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta fotoğraf yükleme kalitesi nasıl değiştirilir?
Wifi Analyzer
Wifi Analyzer
Developer: Unknown
Price: Free

Uygulamayı kurup çalıştırınca bulunulan ortamda yer alan kablosuz ağlar listelenecek, adları ve kanalları görülecek. Grafik biçimli sinyal göstergesi çok faydalı. Buna bakarak hangi adlı kanalların çakıştığı görülebilir ve boş kanallar tespit edilebilir.

Wi-Fi_Analyzer_Screenshot_Two

Doğru ağa router ayarından geçince sonuç iyileşecek. Bunun farkını görmek için uygulamayı tekrar açıp sinyal gücüne bakabilirsiniz.

Dış Ortamda WifiMapper

WifiMapper_Screenshot_One

Wi-Fi ağ içeren kafe, restoran, AVM gibi yerlerde mobil veri kotanızı koruyabilirsiniz. WifiMapper adı verilen uygulama halka açık Wi-Fi ağları gösteriyor. Dünya genelindeki farklı şehirlere yer verilmekte. Size en yakın seçenekler haritada beliriyor. İşaretlere tıklayıp ağ tipiyle ilgili bilgi alabilirsiniz. Oylarınızda ücretli ya da ücretsiz olup olmadığını belirtebilirsiniz. Foursquare entegrasyonu sayesinde mekanla ilgili inceleme girme şansı da var.

İlginizi Çekebilir:  GeForce Now, bazı LG TV'lerde yüklü olarak geliyor
WifiMapper - Free Wifi Map
WifiMapper - Free Wifi Map

WifiMapper_Screenshot_Two

Topluluk destekli bu uygulama zaman içinde iyileşiyor ve destek bekliyor. Gönderdiğiniz bilgiler geliştiricilere anonim bilgi olarak ulaşıyor. Memnun olmayan kullanıcılar uygulama ayarından veri paylaşma özelliğini kapatabilir.