Kategoriler
Rehberler

Mobil Cihazlar ve Masaüstü Arası Veri Aktarımı

Seneler önce dosya depolama alanları çok ufak ve aktarım hızları çok yavaş olduğundan ve paketler halinde bölmek zorunda kalıyorduk. Artık hızlı internet ve bulut depolama sayesinde yeniden yazılır CD gibi medyalara gerek kalmadı. Peki mobil cihazlar hesaba katılırsa aktarım nasıl olmalı?

Mobil Cihazlar ve Masaüstü Arası Veri Aktarımı

Aslına bakılırsa dosya aktarımları hiç bugünkü kadar kolay hale gelmemişti.

Windows – iOS Arası Aktarım

fast-file-transfer-methods-fileapp

Genelde Windows ile iOS arası veri aktarımı müzik dışına çıkmıyor. Bunun için iTunes uygulamasını indirip işinizi görebilirsiniz ama Windows’tan iOS’a gönderirken ters yönde iletmez. Alternatif olaraksa FileApp kullanılabilir. Bu sayede mobil cihazınız dosya yöneticisi gibi işliyor. Cihazda yer alan dosyaları açabildiğiniz gibi Wi-Fi paylaşımı başlattıktan sonra FTP sunucusu misali Windows üzerinden bağlanıp veri alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Google Haritalar'da Gece Modu'nu açma

Windows  – Android Arası Aktarım

fast-file-transfer-methods-pushbullet

Önceki örneğe benzer biçimde Android ortamına uygun çok sayıda FTP sunucu uygulaması Google Play ortamında yer alıyor. Bunlardan bazıları dosya yönetici uygulamalarının FTP sunucu eklentisi olabiliyor. Ardından sunucuyu başlattıktan sonra Windows ile bağlanıp dosya alışverişi kablosuz yoldan yapılabilir. Daha kolay bir çözüm ya da otomatikleştirmek içinse Pushbullet ya da AirDroid kullanılabilir.

Platformlar Arası Aktarım

fast-file-transfer-methods-cloud

Adı geçen tüm yöntemler dışında hangi cihaz ya da ortam olursa olsun veri alışverişini kullanmak söz konusu olduğunda bulut depolama imdada yetişiyor. Dropbox akla gelen ilk seçeneklerden biri. Her platforma uygun istemci uygulamaları var ve eşleştirme otomatik gerçekleşiyor. PC, Mac, Android, iOS, Windows, Blackberry, Kindle ve web arabirimleri kolayca kullanılabiliyor. En büyük eksiği ücretsiz sunulan depolama alanının düşük olması. Aynı zamanda verileriniz buluta gidince güvenli olmaktan çıkıyor diye düşünebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Telegram'daki İngilizce mesajları otomatik olarak çevirmek