Kategoriler
Rehberler

Samsung Galaxy Telefonlardaki Ön Yüklü Uygulamaları Kaldırmak

Samsung Galaxy Telefonlardaki Ön Yüklü Uygulamaları Kaldırmak için izlemeniz gereken aşamaları ele alıyoruz. Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung’un Galaxy serisi akıllı telefon ve tabletleri çok geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşıyor. Firma Android cihazlarında TouchWiz arayüzünü kullanmakta. (Artık Grace UX oluyor.) Arayüz başarılı olsa ve çok sayıda özellik sunsa da akıllı telefonlarla birlikte çok sayıda ön yüklü uygulama ve servis kullanıcıları karşılıyor. Birçoğu pek de kullanılmayan bu araçlar gereksiz depolama alanı işgal edip bellek tüketmekte. İşletim sisteminin varsayılan ayarlarında bu uygulamaları kaldırma seçeneği yer almıyor. Yani Samsung Galaxy Telefonlardaki Ön Yüklü Uygulamaları Kaldırmak için üçüncü parti bir yazılımdan destek almak gerekecek.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 13s / iPhone 14 modelleri, fiyatı, teknik özellikleri

Samsung Galaxy Telefonlardaki Ön Yüklü Uygulamaları Kaldırmak

İşlem için kullanacağımız Universal Debloater tool aracı Android Lollipop ve Marshmallow kurulu birçok Galaxy modeliyle uyumlu çalışmakta. Nougat versiyonunda test edilmiş değil fakat sorunsuz çalışma ihtimali yüksek. Aracı buradan ya da bu bağlantı üzerinden indirebilirsiniz.

  • Bağlantıdan ilgili uygulamayı indirin ve arşiv dosyasını açın.
  • ZIP dosyasının içinde iki klasör göreceksiniz. Referans olması açısından ekran görüntüsüne bakabilirsiniz.

Samsung Galaxy Telefonlardaki Ön Yüklü Uygulamaları Kaldırmak 1

  • phronesis klasöründe debloat.sh adlı bir script göreceksiniz. Bu dosyayı bilgisayarınızdaki Notepad++ gibi bir zengin metin editörü ile açın.
  • Script telefonunuzdan kaldırılacak uygulamaların listesini içermekte. Belirli bir uygulamanın kaldırılmasını önlemek için ilgili satırın başına # koyabilirsiniz. Örneğin biz burada Allshare uygulama ve hizmetlerinin kaldırılmasını istemediğimiz için satır başlarına # işaretini ekledik.
İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta fotoğraf yükleme kalitesi nasıl değiştirilir?

Samsung Galaxy Telefonlardaki Ön Yüklü Uygulamaları Kaldırmak 2

  • Kaldırma listesine başka bir uygulama eklemek isterseniz dosyadaki satırlarda yer alan girdilere paralel şekilde ekleme yapmanız yeterli olacaktır. Ancak ROM için gerekli ve önemli bir uygulamayı silmediğinizden emin olun.
  • Düzenlemeyi gerçekleştirdikten sonra değişiklikleri kaydedin ve ZIP dosyasını kopyalayın.
  • ZIP dosyasını cihaza transfer edin ve TWRP veya CWM gibi bir custom recovery çözümü ile flash’layın. İşlemden önce bir Nandroid yedeği oluşturmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Debloater aracı işini tamamladığında akıllı telefonunuzu yeniden başlatın.