Kategoriler
Rehberler

Android: Kilit Ekranı Bildirimlerindeki Hassas Bilgileri Gizlemek

Android‘li akıllı telefonlarda kilit ekranı bildirimlerindeki hassas bilgileri gizlemek için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Akıllı telefonlarımızda çok sayıda uygulama yer almakta. Bunların hemen hepsi internete bağlanmakta ve sürekli veri alışverişi gerçekleşmekte. Özellikle anlık mesajlaşma, sosyal ağ uygulamaları ve e-posta istemcilerinden sürekli bildirim alıyoruz. Bu uygulamalardan gelen bilgiler zaman zaman başkalarının görmemesi gereken hassas iletiler içeriyor olabilir. Gizliliğinizi sağlamak adına bunların açığa çıkmasını engellemek isteyebilirsiniz. Android‘de kilit ekranı bildirimlerindeki hassas bilgileri gizlemek mümkün.

Android: Kilit Ekranı Bildirimlerindeki Hassas Bilgileri Gizlemek

Uygulamanın Bildirimlerini Gizleme

Android Kilit Ekranı Bildirimlerindeki Hassas Bilgileri Gizlemek 1

Lollipop versiyonundan itibaren Android’de her uygulama için bildirimleri gizleme özelliğinden yararlanabiliyoruz. Settings – Apps yolunu izleyin, dilediğiniz uygulamayı seçin ve Notifications seçeneğine dokunun. Karşınıza gelen seçeneklerden Show on lock screen‘i devre dışı bırakın.

Android Ayarlarını Kullanma

Android Kilit Ekranı Bildirimlerindeki Hassas Bilgileri Gizlemek 2

Settings menüsünü açın. Sound and Notifications seçeneğine dokunun. Menüde aşağı doğru kaydırma yapın ve When the device is locked seçeneğine erişin. Buradan tüm bildirimlerin içeriğinin görüntülenmesini sağlayabilir, bildirimleri gizleyebilir ya da bizim çok sevdiğimiz ve başlığı görüntüleyip diğer tüm detayları gizleyen Hide sensitive notification content‘i tercih edebilirsiniz.

Samsung Galaxy Cihazlar

Samsung’un TouchWiz arayüzlü Galaxy modellerinden birisini kullanıyorsanız Settings-> Lock Screen yolunu izleyin ve Security ile devam edin. Notifications on Lock Screen‘e dokunun. Buradan kilit ekranı bildirim içeriği için ayarlama gerçekleştirebilir, dilediğiniz uygulamaların kilit ekranına bildirim göndermesini engelleyebilirsiniz.

Android Nougat’ın Deneysel Ayarları

Android Kilit Ekranı Bildirimlerindeki Hassas Bilgileri Gizlemek 3

Android Nougat’ta bildirim çubuğunu aşağı doğru çekin. Dişli çark simgesine birkaç saniye basılı tutun. Hemen yanında İngiliz anahtarı simgeli bir buton belirecek. Bu butonla Settings menüsüne erişin ve en alta doğru kaydırma yapın. System UI Tuner menüsünü göreceksiniz. Buna dokunun ve Other‘ı seçin. Power notification controls‘u etkinleştirin. Burada açıklandığı üzere bildirim izinleri 0’dan 5’e kadar 6 farklı seviyede kategorilendiriliyor. Bu özellikten faydalanmak için Settings menüsüne dönün, Apps‘e erişin. Dilediğiniz uygulamaya dokunun. Notifications seçeneği altından ilgili uygulamanın bildirimleriyle ilgili gelişmiş düzenlemeler gerçekleştirebilirsiniz.

Uygulama Kilitleme Araçları

Android Kilit Ekranı Bildirimlerindeki Hassas Bilgileri Gizlemek 4

Google Play uygulama mağazasında gizliliğinizi bir parola ya da desenle korumanızı sağlayan çok sayıda araç mevcut. Bu uygulamalardan birçoğunda kilit ekranı bildirimlerindeki hassas içerikleri gizleme seçeneği de bulunmakta.