Kategoriler
Rehberler

Android: Ekran Videosunu Bilgisayara Kaydetmek

Android‘li akıllı telefonların ekran videosunu bilgisayara kaydetmek için izlemeniz gereken aşamaları ele alacağız. YouTube’da çeşitli ipuçları ya da oyun videoları yayınlıyorsanız Android‘li akıllı telefonunuzun ekran videosunu bilgisayara kaydetmek isteyebilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz üzere Android’de bu işlevi karşılayacak doğal bir seçenek bulunmamakta. Üçüncü parti çözümlerden yardım almanız gerekecek. Dilerseniz Android telefonun ekran videosunu bilgisayara kaydetmek için yararlanabileceğiniz yazılımlara göz atalım.

Android: Ekran Videosunu Bilgisayara Kaydetmek

Öncelikle Windows işletim sistemli kişisel bilgisayarınıza MirrorGo Android Recorder yazılımını yükleyin. Bu yazılım telefonunuzun ekran kaydını bilgisayarınıza almanıza olanak sağlayacak.

Yazılımı çalıştırın ve gerekli paketleri indirmesine müsaade edin. Araç kullanıma hazır hale geldiğinde akıllı telefonunuza bağlanmak üzere iki seçenek göreceksiniz; bağlantıyı USB kablosuyla ya da WiFi üzerinden kurabiliyorsunuz.

Android Ekran Videosunu Bilgisayara Kaydetmek 1

Dilediğiniz bağlantı tipini seçebilirsiniz ancak stabilite açısından bizim tavsiyemiz USB’yi tercih etmeniz yönünde olacaktır.

Bağlantı kurulduktan sonra yazılımda bu ekranla karşılaşacaksınız. Sağ kısımdaki seçenekler arasından Screen Recording‘e tıklayarak video kaydına başlayabilirsiniz.

Android Ekran Videosunu Bilgisayara Kaydetmek 2

Kaydı tamamladığınızda videonun kayıt dizinini seçmeniz istenecektir. İşlem bu kadar basit!

Ekran videosunu bilgisayara kaydetme işlemi için Vysor adlı Chrome eklentisi ve Free Screen Capturer yazılımından da yararlanabilirsiniz. Vysor yalnızca USB bağlantısını desteklemekte. Bu araç akıllı telefonu bilgisayardan yönetme imkanı sağlıyor.

Bilgisayarınızdaki Google Chrome web tarayıcısına Vysor eklentisini yükleyin.

Android Ekran Videosunu Bilgisayara Kaydetmek 3

Android’li akıllı telefonunuza aşağıdaki widget aracılığıyla ya da Google Play mağazasında arama yaparak Vysor uygulamasını yükleyin.

[appbox googleplay id=com.koushikdutta.vysor&hl=en]

Android’in Settings menüsünde yer alan Developer Options menüsü altındaki USB Debugging seçeneğini etkinleştirin. Developer Options menüsünü göremiyorsanız Settings – About Phone – Build Number yolunu izleyin ve bu seçeneğe art arda 7 kez dokunun, Developer Options menüsü aktive olacaktır.

Android Ekran Videosunu Bilgisayara Kaydetmek 4

Şimdi akıllı telefonunuzu bilgisayarınıza USB kablosu ile bağlayın. Vysor eklentisinde Find Devices seçeneğine tıklayın ve akıllı telefonunuzun tespit edilmesini bekleyin.

Android Ekran Videosunu Bilgisayara Kaydetmek 5

Android’li telefonunuzun ekranında beliren Vysor’un erişim talebine onay verin.

Android Ekran Videosunu Bilgisayara Kaydetmek 6

Bağlantı kurulduğunda cihazın ekranında bu uyarı ile karşılaşacaksınız. Ekranda bazı faydalı klavye kısayolları listelenmekte. OK butonu ile bu ekranı atlayabilirsiniz.

Android Ekran Videosunu Bilgisayara Kaydetmek 7

Bilgisayarınıza Vysor’u yükledikten sonra Free Screen Capturer programını indirin ve kurun. Bu yazılım ile Windows bilgisayarda ekranın dilediğiniz bölümünün kaydını alabiliyorsunuz.

Android Ekran Videosunu Bilgisayara Kaydetmek 8

Free Screen Capturer ile Vysor penceresindeki aktivitenin kaydını alabilir; AVI ya da WMV formatında kaydedebilirsiniz.