Kategoriler
Rehberler

Android: Güç Butonuna Yeni İşlevler Kazandırmak

Android‘li akıllı telefonlarda Güç Butonuna Yeni İşlevler Kazandırmak için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Android’li telefonlarımızda güç butonunu ekran kilidini aktive etmek / devre dışı bırakmak ve cihazı açıp kapatmak için kullanıyoruz. Yıllar geçtikçe cihazlardaki donanımsal butonların sayısı azaldı fakat ses butonları ile güç butonu kaybolmuş değil. Android‘li akıllı telefonlarda Güç Butonuna Yeni İşlevler Kazandırmak mümkün.

Android: Güç Butonuna Yeni İşlevler Kazandırmak

Öncelikle akıllı telefonunuzda root erişimini sağlamanız gerektiğini belirtelim. Cihazınız root’lu değilse daha önce burada tanıttığımız araçlardan yardım alabilirsiniz.

Güç düğmesine yeni işlev atarken cihazı sıklıkla ne için kullandığınızı göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin akıllı telefonunuzla sürekli fotoğraf çekiyorsanız güç butonuna odaklanma işlevi atayabilirsiniz.

XDA sitesinden Button Remapper uygulamasını indirin ve daha önce etkinleştirmediyseniz Android’in Settings – Security menüsündeki Unknown Sources seçeneğini aktive edin.

İlginizi Çekebilir:  11 adet gizli Google oyunu

Android Güç Butonuna Yeni İşlevler Kazandırmak 1

İndirme işleminin ardından APK dosyasıyla kurulumu gerçekleştirin. Button Remapper için Super User erişimine onay verin. Dört fonksiyonu konfigüre etme şansına sahipsiniz. İlkine dokunun, açılır menülerden Action ve State seçeneklerini dilediğiniz gibi düzenleyin.

Android Güç Butonuna Yeni İşlevler Kazandırmak 2

Örneğin kamerayı çalıştırma işlevi için Action‘da Camera, State‘te Wake seçeneğini ayarlayın.

Tercihinizi yaptıktan sonra Apply‘a dokunun. Akıllı telefonunuz yeniden başladıktan sonra butonun yeni işlevinden yararlanabileceksiniz.

Daha ileri seviye özelleştirmeler için root’lu akıllı telefonunuza Xposed Framework ve APM+ modülünü yükleyebilirsiniz. Xposed kurulumunu daha önce burada anlatmıştık.

Android Güç Butonuna Yeni İşlevler Kazandırmak 3

APM+ ile güç butonu menüsünü tamamen özelleştirebiliyorsunuz. Buraya cihazı kapatma ve yeniden başlatma seçeneklerinin dışında flaş, Ayarlar menüsü, ekran görüntüsü alma, ekran videosu kaydı, hızlı arama seçeneği, Wi-Fi ile mobil veri etkinleştirme / devre dışı bırakma kısayollarını dahil edebiliyorsunuz.