Kategoriler
Rehberler

iOS: Android ve Windows’dan iPhone’a Geçmek

Windows Phone ya da Android işletim sistemi yüklü cihaz sahipleri senelerden sonra Apple iPhone ile tanışmaya karar verebiliyor ama tamamen farklı bir ekosistem ve mobil işletim sistemi yabancı gelebiliyor. En büyük çekincelerden biri dosyaları aktarıp benzer biçimde kullanabilmek.

iOS: Android ve Windows’dan iPhone’a Geçmek

Belki de bir hediye olarak iPhone karşınıza çıktı ve heyecandan titremenize rağmen nasıl geçiş yapacağınızı bilmiyorsunuz. Sizlere yardımcı olacak hazır çözümler yer alıyor.

Android Kişilerini Aktarmak

CardDAV protokolü sayesinde Android kişilerinizi kolayca iPhone ortamına aktarabilirsiniz. Apple cihazda Ayarlar uygulamasında Mail, Kişiler, Takvimler alanına girin ve hesap ekleyin. Google seçtikten sonra Gmail hesabınıza ait kullanıcı adı ve parola bilgilerinizi girin.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve Mac'te FaceTime araması nasıl kaydedilir?

muo-ios-migrate-to-iphone-gmail

Ardından sona kadar devam edin ve bitirin. Sonrasında Kişiler listesinin aktif olmasına dikkat edin. Bir süre sonra Android kişileri iPhone listenize eklenmiş olacak.

Windows Phone Kişilerini Aktarmak

muo-ios-migrate-to-iphone-exchange

Bu da basit bir işlem. İlk olarak aynı yolu izleyip Ayarlar uygulaması içinden Mail kısmına girip yeni ekleyin ve Microsoft Exchange seçin. Windows cihazınızla kullandığınız kullanıcı adı ve parolayı girin ve devam edin. Sunucu adresi m.hotmail.com olacak. Sonrasında Kişileri aktif etmeyi unutmayın. Bir süre sonra veriler aktarılmış olacak.

Veri ve Medyaları Aktarmak

Windows Phone cihazda aktarılacak veri varsa en kolay yol iPhone’a OneDrive uygulamasını kurmak. Windows Phone içinde zaten yüklü olan bu bulut uygulaması dosyalarınızı yedekler ve iPhone’a kurup aynı kullanıcı adı ve parola ile oturum açarsanız aynı dosyalar indirilir. Bu aşamada hangi dosyaları eşleştirmek istediğinizi seçebilirsiniz. Dosyalarınızı Dropbox ile yedeklemişseniz o zaman Dropbox’ın iPhone sürümünü kurun ve benzer işi yapın. Benzer biçimde Android kullanıcıları Google Drive ya da Dropbox kullanarak dosyalarını aktarabilir. iPhone kullanırken en iyi sonuçlar için varsa iOS güncellemesini kurmayı ihmal etmeyin.

İlginizi Çekebilir:  Android'den Windows nasıl yüklenir?

SIM Kart Aktarımı

Elbette cihazdan cihaza geçişte SIM kart aktarmanız da şart. Az sayıda kişi listenize ekliyse bunları Kişiler uygulamasını kullanarak SIM karta yedeklerseniz, iPhone’a taktığınız SIM kartınız üzerinden de kişiler listenizi görebilirsiniz. Bunun için Ayarlar uygulamasındaki Mail kısmında SIM kişilerini içeri aktarmanız yeterli olur.

NOT: Diğer platformlardaki uygulamalar aktarılamaz ve iPhone için iTunes üzerinden kurulmaları gerekir.