Kategoriler
Rehberler

iOS: Apple TV Desteğiyle Oyun Oynamak

Artık kıvranarak ve ufak ekranda sıkılarak oyunlarla boğuşmanıza gerek yok. Apple TV kullanarak iOS oyunlarınızı çok daha eğlenceli hale getirebilir ve dev ekranda oynayabilirsiniz. Odaya toplayacağınız arkadaşlarınızla çoklu oyun imkanı bile mümkün.

iOS: Apple TV Desteğiyle Oyun Oynamak

Her ne kadar Apple TV bir TV modülü olsa da adı aksine oyun konsolu gibi destek verebiliyor. Medya oynatma özelliğini iPhone üzerinden gelen içerikle gerçekleştirebiliyor. iPhone sahipleri sadece müzik ve film değil oyun da gönderebiliyor.

appletv1

Bu iş için iPhone ve Apple TV dışında yeterince hızlı bir Wi-Fi ağ gerekiyor. Uzmanların önerisi 5 GHz kanalını kullanan 802.11n router seçilmesi. Oyunlara ait görüntülerin iOS ekranında olduğu gibi TV ekranına yansıtılabilmesi için uygun bir kontrolü şart. MFi olarak bilinen iPhone için üretilip onaylanmış kontrolcülerle sorun yaşanmıyor.

muo-ipad-appletv-test-network

Ardından Apple TV menüsünde ağa girip cihazlarınızın doğru Wi-Fi ağa bağlandığına emin olun. Apple TV kumandasını kullanarak Ayarlar içinden AirPlay özelliğini aktifleştirin. iOS ortamında yer alan oyunların tümü AirPlay çift ekran desteğini içermiyor. Destek veren oyunlar Nintendo WiiU tarzı çift ekrana destek verip oyunu TV ekranında gösterirken iPhone ekranının alt kısmında oyuna özel ek bilgilere yer verip kontrolcü gibi kullanmanıza imkan veriyor. Seçtiğiniz oyun buna destek vermiyorsa üzülmeyin. Tüm oyunları AirPlay aynalama ile doğrudan aktif edebilirsiniz ama destek vermeyenleri oynamak için MFi kontrolcü şart.

Alttan çekmece çekip Kontrol Merkezi açın ve AirPlay seçip aktifleştirin. Ardından Apple TV seçin ve bekleyin. Artık ikincil ekran olarak TV’nizden görüntü ve ses gelecek. Çift ekrana ve AirPlay entegrasyonuna sahip olan en iyi oyunlarsa MetalStorm: Online, N.O.V.A 3, Infinity Blade 3 ve Rage HD.