Kategoriler
Konular

Uyku Kaçırmayan Mavi Renk Ekran Filtreleri

Her gece deliksiz bir uyku çekmekte zorluk çekiyorsanız aradığınız ilaç hiç tahmin edemeyeceğiniz bir uygulama olabilir! Sürekli olarak LCD ekrana bakar hale gelen biz kullanıcılar farkında olmadan gözlerimizi yormakla kalmıyor başka yan etkilerden de muzdarip hale gelebiliyoruz…

Uyku Kaçırmayan Mavi Renk Ekran Filtreleri

Sağlık kurumlarından gelen raporlara göre geceleri gözlere ulaşan yüksek parlaklıktaki ışıklar sonrasında uyku bölünebiliyor ve uyuma zorlukları baş gösterebiliyor. İşte bu araştırma sonucuna göre ışığın türü de önemli. En ciddi sıkıntıyı mavi renk tonları yapıyor. Gün içinde gerekli olup bizi uyanık tutan sarı tonlu güneş ışığı bir yana araç kokpitlerinde olduğu gibi mavi tonlu ışık uyumamızı engelliyor.

blue-light

Çözüm olaraksa akıllı telefonlardaki ekranların gece saatlerinde mavi renk tonlarını kısması ön plana çıkıyor. Buna özel geliştirilmiş masaüstü uygulamaları da var. Mavi renk filtresi uygulamaları mobil arenada da popüler. Android işletim sisteminin yeni sürümlerine bile eklenmiş bir seçenek. Son sürüm kullanmayanlar içinse hazır uygulamalar var.

Twilight

twilight

En iyi seçeneklerden biri ve mobil cihazın ekranını kademeli olarak kırmızı ton ağırlıklı hale getiriyor. Bu yavaş geçiş sayesinde ekrana bakarken herhangi bir değişim hissetmiyorsunuz. Telefondaki ışık alıcısını kullanarak daima ortama uygun kılıyor. Bir kez ilk kurulumu yaptıktan sonra asla el sürmeyeceksiniz.

[appbox googleplay id=com.urbandroid.lux]

Root Varsa CF.lumen

cflumen_red

Root almanız şart değil ama cihazınızda root almışsanız bu seçeneği kullanarak çok daha fazla ayar yapabilirsiniz. Kırmızı rengi baskınlaştırıp maviyi arka plana itmek yerine fiziksel renk tonlarını doğrudan düzenliyor. Daha verimli olmakla kalmayıp daha kaliteli görüntü sunuyor. Siyah renkler bozulmuyor, kontrast korunuyor. Konumunuzu verdiğinizde güneş doğuş ve batış saatlerini otomatik olarak algılıyor. Ücretsiz sürümdeki reklamları kaldırmak için Pro satın alınabilir.

[appbox googleplay id=eu.chainfire.lumen]

Lux Lite

lux

Ortamdaki ışık değerini alan alıcıya göre otomatik olarak sürekli değişen bir çözüm arıyorsanız Lux’un ücretsiz sürümü Lux Lite deneyebilirsiniz. Telefon ayarlarını değiştirip parlaklık seviyesini düzenliyor. Sıfır altı parlaklık desteğiyle telefonunuzun desteklediği en düşük ekran parlaklığının altını bile seçebiliyor! Aynı zamanda batarya ömrü ciddi anlamda artabiliyor. Çok sayıda gelişmiş ayar da var ve root alanlara da destek veriliyor, özel kernel’ler kullanılabiliyor.

[appbox googleplay id=com.vitocassisi.luxlite]