Kategoriler
Rehberler

Android: Ekran Kilidinizin Kırılmasını Engelleyin

Android cihaz sahiplerinin ekran kilidi kullanması şart değil ama depolanan onca veri ve kurulu hesap düşünülürse en azından PIN ya da çizimli ekran kilidi seçilmeli. Ekrana bakarak parmak izinden bunları çözebilenler var. Ayrıca diğer açıklar üzerinden de kilit aşılabiliyor.

Android: Ekran Kilidinizin Kırılmasını Engelleyin

Çizim ve PIN dışında tam kapsamlı parola da kullanılabiliyor. Güvenli olması için parola kullananları ilgilendiren yeni bir açık çıktı. Buna göre saldırgan, kamera uygulaması aktiften yeterli uzunlukta girdi yapıp sistem kararlılığını bozarak ekran kilidini çöktürebiliyor ve masaüstü uygulama başlatıcı ekranına girebiliyor!

Bu durumda bir saldırgan cihazınızı ele geçirdikten sonra kontrolü alabiliyor. Bunu yapmak için acil durum araması alanına tıkladıktan sonra arama numarası alanına yeterli sayı girilip kamera çekim butonuna çok kez basılması yetiyor. Kilit ekranı çökünce telefon başlayıp pat diye masaüstünü gösteriyor.

Ardından telefon normal biçimde kullanılabilir oluyor! İyi olan kısımsa bu kırma işleminin sadece Android 5.0 ile 5.1.1 arası yüklü Lollipop kullanıcılarını etkiliyor olması. Sadece parola kullanılırsa işliyor, PIN ya da ekran çizimi varsa aşılamıyor. Android cihaza güncelleme alamıyorsanız ve parola kullanmışsanız çözüm olarak ekran çizimi değil de PIN kullanarak devam edebilirsiniz. Doğum yılı gibi kolay bilinecek PIN girmeyin, banka kartı gibi diğer yerlerdeki numaraları kopyalamayın ve sayı tekrarı seçmeyin.