Kategoriler
Apps & Oyunlar

Facebook Messenger: Live Location İle Gerçek Zamanlı Konum Paylaşmak

Facebook Messenger‘a eklenen yeni Live Location özelliği ile gerçek zamanlı konum paylaşmak mümkün hale geliyor. Arkadaşlarınız konumunuzu -birebir konuşmalarda ya da grup sohbetlerde- harita üzerinde gerçek zamanlı olarak görebiliyor. Bir ya da birkaç arkadaşınızla bir yerde buluşmak istediğinizde Live Location‘ı etkinleştirebilir, bir noktada buluşma sürecini hayli kolaylaştırıp eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Facebook Messenger: Live Location İle Gerçek Zamanlı Konum Paylaşmak

Facebook Messenger Live Location İle Gerçek Zamanlı Konum Paylaşmak 1

Yeni özellik hem Android hem de iOS işletim sistemli akıllı telefonlarda kullanılabiliyor. Live Location ile konumunuzu paylaştığınızda bir saat boyunca takip edilebilir oluyorsunuz ancak dilerseniz gerçek zamanlı konum paylaşımı sürecini bir saat dolmadan sonlandırmanız da mümkün.

iOS işletim sistemli cihazlarda Live Location‘ı açmak için Location simgesine dokunabilir ya da More simgesine dokunup karşınıza gelen seçenekler arasından Location‘ı seçebilirsiniz. Konumunuzu arkadaşlarınızla paylaşmak için mavi çubuğa dokunmanız yeterli olacaktır. Android işletim sistemli akıllı telefonlarda konum paylaşmak için ise Location simgesine dokunun ya da More simgesine dokunduktan sonra Location ile devam edin. Tıpkı iOS versiyonunda olduğu gibi konumunuzu gerçek zamanlı paylaşıma açmak için mavi çubuğa dokunmalısınız.

Ekranın sağ alt köşesindeki bir sayaç sayesinde hem iOS hem de Android versiyonları 60 dakikadan geri sayabiliyor. iOS versiyonunda kullanıcılar konumlarını kendileriyle paylaştıkları diğer insanların bulundukları konuma arabayla ne kadar sürede ulaşabileceğini de görebiliyor.

Hepimizin aklında soru işareti yaratan konu ise Live Location özelliğinin pil tüketimini nasıl etkileyeceği. Facebook Live Location‘ın yoğun pil tüketimi gerçekleştirmediğini iddia ediyor.