Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: Google Haritalarda Çevrimdışı Alan İndirmek

Artık güncellemelerle birlikte son kullanıcıların uzun zamandır istediği ve beklediği özellik kullanıma girdi. Google Haritalar servisi mobil kullanıcıların internet olmadığı anlarda bile çevrimdışı harita kullanmasına olanak veriyor. En sık kullanılan navigasyon servisi ve uygulaması olan Google Haritalar her zamankinden de iyi durumda!

Google Harita Siteye Nasıl Eklenir ? - PC Hocası

Android: Google Haritalarda Çevrimdışı Alan İndirmek

Aynı alanda çoğu benzer rakip uygulama Google Haritaları geride bırakmak için çevrimdışı harita indirme desteği veriyordu ve bazıları bu sayede para kazanıyordu. Google ise ücretsiz olarak harita indirme olanağı veriyor. Böylece mobil veri kullanımını arttırıp kotayı aşmanıza gerek yok.

Çevrimdışı modda kullanım için indirilen haritalarla tam kapsamlı deneyim elde edilemiyor. İstediğiniz sayıda harita alanını önceden indirebilirsiniz ama her biri detay seviyesine göre cihaz depolama alanında 50-500 MB yer işgal edebilir. Bu paketlerin 30 günde bir güncellenmesi gerekiyor! Çevrimdışı moddayken sokak sokak yol tarifi alınamıyor ve haritalarda yer aranamıyor. GPS açık olduğu için yerinizi görebilirsiniz.

Çevrimdışı Yer Eklemek

maps-offline-account

Google Haritalar uygulamasında soldaki ana menüde yerlerim seçeneği var ve bu sayede çevrimdışı alanlar görülebiliyor, yenileri eklenebiliyor. Siz onay verince harita arabirimi üzerinden bir kare biçiminde sınırları çizebilir ve çimcik zoom yapıp alanı genişletip daraltabilirsiniz. Bu esnada alttaki bildirimle yaklaşık dosya indirme boyutu gösterilecek.

maps-offline-my-places

Siz onay verince ve opsiyonel olarak yere ait bir ad verince indirme başlayacak. Birden çok kez tekrar edip sadece sık gittiğiniz alanları indirebilirsiniz. Genelde 50 km2’den geniş alanlar bir anda seçilemiyor. 30 günden önce indirilmiş haritalarda güncelleme uyarısı olacak ve bildirim alacaksınız.

download-map-read

Seçip indirdiğiniz alan olması gerekenden ufak kalmışsa bunu silip tekrar daha geniş biçimde indirmeniz mümkün ve kolay. Ardından yola çıktığınızda ve akıllı telefonunuzda mobil veri kapalı olduğunda Google Haritalar uygulamasını başlattığınızda alan otomatik olarak ekrana gelecek.