Kategoriler
Konular

Android O İle Gelen 14 Yeni Özellik

Android O İle Gelen 14 Yeni Özellik listesiyle karşınızdayız. Bildiğiniz gibi Android işletim sisteminin yeni versiyonu şu an Android O adıyla anılmakta. Bu işletim sisteminin geliştirici ön izleme versiyonu Google’ın bazı Nexus ve Pixel cihazlarına yüklenebiliyor. Android O İle Gelen 14 Yeni Özellik için küçük bir rehber kaleme almak istedik. Tabii işletim sisteminin final versiyonunda bu özelliklerde bazı farklılıklar olabileceğini hatırlatalım.

Android O İle Gelen 14 Yeni Özellik

Bildirim Rozetleri

Android O İle Gelen 14 Yeni Özellik 1

Diğer mobil işletim sistemlerinde bildirim sayısı bir şekilde görüntülenebiliyor. iOS’te bildirim rozetleri, Windows Mobile’da ise canlı kutucuklar var. Android’in stok versiyonunda şu ana kadar bu özellik mevcut değildi. Neyse ki Android O ile bu can sıkıcı durum son buluyor. Bu özelliğe desteğin üçüncü parti uygulamalara kazandırılması şart. Dilediğiniz uygulamalar için bu özelliği etkinleştirebileceksiniz.

Özel Kilit Ekranı Kısayolları

Android O İle Gelen 14 Yeni Özellik 2

Android’de şu ana dek kilit ekranına uygulama kısayolu ekleyemiyordunuz, bunun için üçüncü parti uygulamalar kullanmak gerekiyordu. Android O ile birlikte dilediğiniz uygulama ya da ayarlar için kilit ekranında kısayol oluşturabileceksiniz.

Özel Zil Sesleri Ekleme İmkanı

Android O İle Gelen 14 Yeni Özellik 3

Android’de üçüncü parti uygulamalar ile özel zil sesleri kullanmak mümkün. Fakat uygulamasız bu işlemi gerçekleştirmek için dahili depolama biriminde özel bir klasör oluşturmak ve zil seslerinin ilgili listede belirmesi için dosyaları buraya MP3 formatında kaydetmek gerekiyordu. Android O ile işler oldukça kolaylaşıyor. Add ringtone kısayolu ile ses dosyalarını kolayca zil sesi listesine dahil edebiliyorsunuz.

Temalar

Android O İle Gelen 14 Yeni Özellik 4

Android Nougat’ın geliştirici ön izleme versiyonunda bir koyu (dark) tema seçeneği mevcuttu. Fakat final versiyonda bu özellik kaldırıldı. Android O’da da benzer bir özellik olduğu görülüyor. Pixel ve Inverted seçenekleri var. Inverted modunda hemen her şey beyaz görünüyor. Bu arada bu seçeneklerin final sürümde olmayabileceğini belirtelim.

Yeniden Tasarlanan Ayarlar Menüsü

Android O İle Gelen 14 Yeni Özellik 5

Android Nougat işletim sisteminde Settings / Ayarlar menüsünde ciddi düzenlemeler mevcuttu. Duruma bakılırsa bu menüde Android O ile birlikte de esaslı değişiklikler söz konusu. Önem teşkil eden seçeneklerin üst sıralara taşındığı görülüyor.

Bildirim Alanında Daha Fazla Bilgi Görüntüleme

Android O İle Gelen 14 Yeni Özellik 6

Küçük ama oldukça önemli bir değişiklik. Bildirim alanını aşağı doğru çektiğinizde mevcut şebeke durumu, kablosuz ağ bağlantısı durumu ve pil seviyesi bildirim alanının üst kısmında, Ayarlar kısayolunun hemen kenarında görüntüleniyor.

Yeni Pixel Launcher

Android O İle Gelen 14 Yeni Özellik 7

Pixel Launcher’ın başarılı iyileştirmeler içerdiği açık. Özel ikon paketi desteği gibi eksiklikler olsa da manzara modu desteği, ana ekrandan uygulama tepsisine kolay erişim, uygulama tepsisinde navigasyon tuşlarının koyu renge bürünmesi gibi özellikler eklenmiş durumda.

Daha Kullanışlı Bir Dosya Yöneticisi

Android O İle Gelen 14 Yeni Özellik 8

Android O işletim sistemiyle birlikte dahili dosya yöneticisi İndirilenler kısayolu olmaktan kurtulup tam teşekküllü bir uygulama halini alıyor. Dosyaları isme, düzenleme tarihine ya da boyutlarına göre sıralayabiliyorsunuz. Bir dosyanın üzerine basılı tuttuğunuzda kullanışlı seçenekler beliriyor.

Yeni Pil Menüsü

Android O İle Gelen 14 Yeni Özellik 9

Battery / Pil menüsü de neredeyse tamamen dizayn edilmiş durumda. Sistem, uygulama ve diğer hizmetlerin ne kadar pil tükettiğini arayüzden görebiliyorsunuz. Görsel anlamda büyük değişikliklere gidilmiş.

Navigasyon Çubuğu Ayarları

Android O İle Gelen 14 Yeni Özellik 10

Android O işletim sisteminde navigasyon çubuğunda ince ayarlar yapabiliyorsunuz. Bu alana ekstra birkaç buton eklemeniz dahi mümkün. Buraya örneğin pano içeriğine erişim ya da kolay klavye değişimi sağlayan bir buton ekleyebilirsiniz.

Parmak İzi Tarayıcısı İçin Jestler

Bu özellik daha önce yalnızca Pixel akıllı telefonlarda mevcuttu, Android O ile birlikte Nexus modellerine de kazandırıldı. Google yayınladığı yeni API ile uygulama geliştiricilerin de bu özelliği kullanabilmesinin yolunu açıyor.

Bildirimleri Erteleme

Android O İle Gelen 14 Yeni Özellik 11

Artık uygulama düzeyinde bildirimleri erteleme imkanınız olacak. Bildirim üzerinde sağa doğru kaydırma yapmanız ve bildirimi erteleme butonuna dokunmanız yeterli oluyor. Bu şekilde bildirimi 15 dakika için erteleyebiliyorsunuz, sonra tekrar karşınıza geliyor.

Yeni Pil Yüzdesi Göstergesi

Android O İle Gelen 14 Yeni Özellik 12

Android Nougat versiyonuna dek, pil yüzdesini gösterme seçeneğini etkinleştirdiğinizde değer pil simgesinin içinde beliriyordu. Android O’da ise pil simgesinin hemen yanında görüntülenmekte.

Bilinmeyen Kaynaklar Seçeneğine Elveda

Android O İle Gelen 14 Yeni Özellik 13

Android Nougat işletim sistemine dek üçüncü parti APK dosyalarını kurabilmek için Unknown Sources / Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini etkinleştiriyorduk. Android O’da bu seçenek ortadan kalkıyor. Artık her kaynak için tek tek doğrulama yapmak gerekiyor. Örneğin Chrome tarayıcısını inceleyip yetkilendirirseniz bu tarayıcı ile indirdiğiniz APK dosyaları güvenli kabul ediliyor.