Kategoriler
Apps & Oyunlar

iOS: iCloud Sürücü Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Apple’ın bulut depolama esaslı sürücü servisi olan iCloud ile kullanıcılara 5 GB depolama alanı hediye ediliyor. Bu sisteme üye olmak için Apple ID ile oturum açmak yetiyor. Fotoğraflarınız ve videolarınızı kolayca diğer cihazlarınız arasında eşleştirebilirsiniz.

iOS: iCloud Sürücü Nedir ve Nasıl Kullanılır

iCloud servisi içine fotoğraf arşivi, Apple Music müzik arşivi, cihaz yedekleri ve Dropbox gibi kullanılabilen veri deposu dahil durumda. Bu sayede uygulamaların içinde oluşturulan fotoğraf, video, belge gibi içerikler iCloud ortamında saklanabiliyor. iCloud istemcisi yüklü gelen ya da kurulan cihazlar bu güncellemeleri anında ve otomatik olarak alabiliyor. İstediğiniz içeriği diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz ama Apple sınırlamaları yüzünden klasörler ya da belirli dosyalar paylaşılamıyor.

icloud_storage_buy

Bu kadar fazla türden içerik birleşince ve depolanınca 5 GB ücretsiz alan yetersiz gelebiliyor. Aylık ödemelerle 50 GB, 200 GB, 1 TB ve 2 TB değerlerine çıkmak mümkün. Ayarlama yapıp ek alan almadan idare etmek istiyorsanız nelerin yedekleneceğini seçebilirsiniz.

icloud_backup_ios

iPhone ile ayarlar uygulamasındaki iCloud alanına girince yedekleme özelliği açılabiliyor ya da kapatılabiliyor. Gönderilen dosya boyutuna ve internetinizin yükleme hızına göre bu yedekleme işlemi çok uzun zaman alabilir.

icloud_drive_iphone

iCloud bulutta saklanan içeriği iPhone ile görebildiğiniz gibi Mac içindeki iCloud sürücüsünden de görebilirsiniz. Windows kullanıcılarının iCloud istemcisini kurması gerekiyor. Bir diğer seçenekse icloud.com adresini ziyaret edip herhangi bir tarayıcıyla içeriğe erişmek. Dosya yüklemeniz bile mümkün yani Android ve Linux kullanıcıları bu şekilde sonuca gidebilir.

icloud_drive_web

iPhone sahiplerinin iCloud kullanması son derece doğal. Dropbox, OneDrive, Google Drive gibi bir servisten hediyeyle elde edilmiş 100 GB gibi bir alanınız yoksa ideal çözüm. Depolama alanı 5 GB az geliyor ve ödeme yapmak istemiyorsanız diğer bulut servislerini de aynı anda kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone için en iyi 7 fotoğraf kolaj uygulaması