Kategoriler
Rehberler

Android: Metin Girdisi Sırasında Geri ve İleri Almak

Android işletim sistemi son derece gelişmiş ve kapsamlı olsa da belirli alanlardaki ufak tefek eksikler devam ediyor. Dikkat çeken eksiklerden biri metin girdisi sırasında yaşanabilen hatalarda geri dönebilmek. Masaüstü sistemler gibi Ctrl + Z ile geri ve Ctrl + Y ile ileri almak iyi olmaz mıydı?

Android: Metin Girdisi Sırasında Geri ve İleri Almak

Bu iş için geliştirilmiş olan Inputting+ uygulaması ön plana çıkıyor. Peki acaba veri girdisi yaparak kimi zaman son derece hassas bilgileri bu uygulama üzerinden aktarmak ne derece güvenli?

[appbox googleplay id=com.catchingnow.undo]

Uygulamayı Google Play ortamından indirip kurduğunuzda Android içinden Erişilebilirlik ayarlarıyla izin vermeniz gerekiyor yani verilerinizi kullanabilir hale geliyor. Verilen izne rağmen uygulama sadece yerelde çalışıyor, internete erişmiyor. Aynı zamanda varsayılan olarak parolalarınızı kaydetmiyor.

Inputting-security-pin-blacklist

Bir diğer avantajsa kara listesi olması ve seçilen uygulamalar çalışınca asla devreye girmemesi. Yani karar sizde. İsterseniz Google Play uygulamasını kara listeye alırsanız uygulama alınca kredi kartı bilgisi gibi içeriği analiz etmemiş olur.

Inputting-undo-redo

Uygulama çalışınca klavye yakınına mavi bir sembol eklenecek. Arka planda işleyip yazdıklarınızı analiz edecek. Sadece geri almak ya da ileri almak gerekince bu mavi sembole tıklayın ve penceresinin açılmasını bekleyin. Üstteki ileri ve geri oklarını kullanıp adım adım gidebilirsiniz. Aradığınız metin gelmezse birkaç kez geri tıklayın. Diğer özellikleri arama sembolüyle arama ve Pro sürümü alırsanız yapıştırma.

Inputting-timeline-history

Pro sürüme terfi edince yapıştırma dışında zamana göre sıralama özelliği de ekleniyor. İki saat önce yazdığınız içeriğe bile kolayca geri dönebiliyorsunuz. Ancak kimi zaman bazı uygulama eksikleri de dikkatleri çekiyor. Örneğin Google Chrome gibi WebView esaslı uygulamalarda çalışmıyor. Ayrıca Google Docs ve Microsoft Office gibi Android alanındaki en popüler iki ofis uygulamasına da destek vermiyor! Uygulama geliştiriciden gelen bilgiye göre bu eksikler zaman içinde kapatılacak.

Inputting-keyboard-floating-icon

Sembol sadece klavye açılınca belirse de sıkıcı görünebilir. Yerini değiştirmek dışında şeffaflık oranını da düzenleyebilirsiniz.