Kategoriler
Rehberler

iOS: Silinen Kişileri Geri Getirmek

Elbette hepimiz ara sıra hatalar yapıyoruz. Bazı anlarda yanlışlıkla istemeden de olsa bir kişiyi adres defterinden silip sonra bu kişinin aslında önemli biri olduğu anlaşılabiliyor. Peki bir kullanıcı telefonundaki kişileri silerse ve otomatik iCloud yedeği yüzünden bu yedek de güncellenirse ne olur?

iOS: Silinen Kişileri Geri Getirmek

İlk olarak iTunes kullanarak kolay biçimde kişileri geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. Yapmanız gereken telefonu bilgisayara bağlayıp iTunes açmak ve sol üstte beliren iPhone sembolüne tıklayıp açılan sayfada yedekler kısmına bakmak. İşte bu alanda en son alınan yedeğin tarihi gösteriliyor.

restore-backup

Bu aşamada sakın yedek almaya basmayın. Önceki yedekten geri dönmeniz gerekiyor. Siz telefonu bağlayınca otomatik yedek başladıysa iTunes’da çarpıya tıklayıp durdurun. Geri yükleme sonrasında kişiler gelecek.

iCloud İle Geri Yüklemek

Uzun süredir iTunes açıp yedek almamışsanız şansınızı iCloud ile deneyebilirsiniz. Cihazda Ayarlar uygulamasına girip iCloud kısmına geçin ve Kişiler için aktif olup olmadığını kontrol edin. Aktifse şansınız var, icloud.com sitesine girin.

contacts-icloud

Oturum açınca menüde Kişiler kısmı olacak. Buna girip silinenleri bulup manuel yoldan cihaza girebilirsiniz. Bu durumda hangi kişinin silindiğini bilmeniz ve listeden adını seçmeniz gerekecek. Sonrasında ona ait kartı görebilirsiniz ya da sol alttaki çarka tıklayıo vCard olarak dışa aktardıktan sonra cihaza gönderebilirsiniz.

settings-cog

Manuel değil daha bir yolsa iCloud ayarına geri dönüp Kişi eşleştirmeyi kapatmak ve geri açmak. Kapama emri verince cihazımdakileri koru seçmeniz gerekiyor. Sonrasında işlem bitince tekrar aktifleştirin ve bu kez Kişiler listesini birleştir seçin. Bu sayede yedekten sonra sildikleriniz cihaza geri gelir.