Kategoriler
Rehberler

Android: Bahar Temizliği Yapma Zamanı

Bahar aylarının kendini hissettirdiği şu günlerde evinizde sıkı bir bahar temizliğine girişmiş olabilirsiniz ama benzer işlemi akıllı telefonunuzda gerçekleştirmeye ne dersiniz? Bu sayede depolama alanı açabileceğiniz gibi aynı zamanda batarya ömrünü de arttırabilirsiniz.

Android: Bahar Temizliği Yapma Zamanı

Farklı uygulamaları deneyip kaldırsanız bile arkalarında dosyalar bırakabilirler. Aynı zamanda internet gezintileri sırasında biriken geçici dosyalar ve diğer dosyalar da sistemi zamanla doldurur. Temizlik yaparak daha iyi hale getirmek hiç de zor değil.

Uygulamaları Kaldırın

uninstall-apps

Ziyaret edilmesi gereken ilk adres kurulu uygulama listesi olmalı. Ayarlar içinden Depolamaya girince uygulamaların ne kadar işgal ettiğini görürsünüz. Bu kısma tıklayınca boyutuna göre uygulamalar sıralanır. Bu alanda üstte çıkanlardan başlayarak gereksiz olduklarına inandıklarınıza tıklayın ve bir sonraki pencereden kaldırın. Kaldırmadan devre dışı bırakmak için de benzer yol izlenebilir. Bu durumda uygulamanın aldığı güncellemeler silinir ve sık sık güncelleme isteği de sonlanır. Listede yer alan ne olduğu belirsiz uygulamaları Google ile aratabilirsiniz. Bazıları arka planda çalışıyor ve gerekli olabilir! Emin olmadan kaldırmayın ya da devre dışı bırakmayın.

İlginizi Çekebilir:  Android'de silinen fotoğraflar nasıl kurtarılır?

Daha Fazla Boş Alan

clear-data

Bazı uygulamaları kaldırmak istemiyor olabilirsiniz ama boşuna çok fazla yer kaplıyorlarsa Depolama içinden bir kez daha kontrol edin. Uygulama kaldırmadan işgal ettiği yeri azaltmak için Veri Temizleme komutu verebilirsiniz. Bunu gerçekleştirdikten sonra uygulamayı açınca bir kez daha oturum açmanız gerekebilir, oyun kayıtları ve ayarları uçabilir!

Bir sonraki ekrana gelip Depolama içinde Uygulamalar dışında yer kaplayan fotoğraf, video, müzik gibi medyaları da görebilirsiniz. Bulut depolama, online müzik akış servislerini kullanıyorsanız cihaz içinde dosya, fotoğraf ya da müzik tutmanız şart değil, gereksizleri silebilir ya da buluta yedek alınmışsa yer açabilirsiniz. Daha detaylı dosya analizi içinse Dosya Gezgini uygulamasını kullanmanız doğru olur.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'dan Mac ve PC'ye nasıl kopyala yapıştır yapılır?

Fabrika Ayarlarına Dönüş

factory-reset

Bu aslında öncelikli bir işlem değil ama bazı kullanıcılar arada bir fabrika ayarına dönüp cihazı sanki yeniymiş gibi kullanmak isteyebilir. Ardından sadece gerekli uygulamaları kurup, gerekli dosyaları aktarıp temiz olarak kullanabilirsiniz ama uygulamadan önce verileri mutlaka yedekleyin. Bu çözüm için daha fazla boş zamana gerek duyacaksınız ama cihaz yepyeni gibi hızlı ve akıcı olacak!