Kategoriler
Rehberler

Android Nougat: Yuvarlak Simgeleri Etkinleştirmek

Android Nougat işletim sistemli akıllı telefonlarda yuvarlak simgeleri etkinleştirmek için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Android Nougat ile gelen birçok değişiklikten biri varsayılan ikon simgeleri. Daha önce Android’de simgeler için standart bir şekil yoktu. Geliştiricinin uygulamaya uygun gördüğü herhangi bir şekil karşımıza çıkabiliyordu. iOS işletim sisteminin simgelerine bakarsanız tüm simgelerin aynı şekil ve form faktöründe olduğunu göreceksiniz. Android’deki simgeler için standart bir arayışın çok geç olduğu açık. Google’ın bu konuda bir şeyler yapmaya çabalamasından gerçekten memnunuz. Yuvarlak simgeleri seviyorsanız ve Android Nougat çalıştıran bir akıllı telefonunuz varsa bu ipucu hoşunuza gidecek. Dilerseniz şimdi Android Nougat‘ta yuvarlak simgeleri etkinleştirmek için ne yapmanız gerektiğine değinelim.

Android Nougat: Yuvarlak Simgeleri Etkinleştirmek

Android Nougat Yuvarlak Simgeleri Etkinleştirmek 1

  • Öncelikle indirmeniz gereken bazı araçlar var. Kişisel bilgisayarınıza buradan Java Development Kit’i, bu bağlantıdan Apktool’u indirin. Android işletim sistemli akıllı telefonunuza aşağıdaki widget aracılığıyla Root Explorer’ı yükleyin. Ayrıca dilediğiniz bir metin editörünü indirin. Akıllı telefonunuzda root erişimini sağlamanız gerek. Cihazınız root’lu değilse buradaki çözümlerden yardım alabilirsiniz.

[appbox googleplay id=com.speedsoftware.rootexplorer]

  • Akıllı telefonunuzda framework-res.apk dosyasını elde edin. Bunun için Root Explorer’ı açın. \Root\System\framework\ dizinine erişin. framework-res.apk dosyasını bulup kopyalayın ve akıllı telefonunuzun dahili depolama birimine yapıştırın.
  • framework-res.apk dosyasını bilgisayarınıza kopyalayın. Akıllı telefonunuzu bilgisayarınıza USB kablosuyla bağlayın ve dahili depolama birimine erişin. framework-res.apk dosyasını kopyalayın. APKTool‘un kurulu olduğu dizine gidin. Burası Apktool.jar dosyasının yer aldığı dizin. framework-res.apk‘yı buraya yapıştırın.
  • framework-res.apk dosyasını ayrıştırmalısınız. Bunun için APKTool’un ve framework-res.apk dosyasının bulunduğu klasörü açın. Boş bir alanda Shift + Sağ tıklama kombinasyonunu kullanın, açılan menüdeki Open command window here seçeneğine tıklayın. Komut İstemi aracı açılacaktır, java -jar apktool.jar d framework-res.apk komutunu girin.
  • Yuvarlak simgeleri aktive etmek için akıllı telefonunuzda \framework-res\res\values dizinine giderek buradaki bools.xml dosyasını metin editörü yardımıyla açın. <bool name=”config_useRoundIcon”>false</bool> kodunu içeren satırı <bool name=”config_useRoundIcon”>true</bool> şeklinde değiştirin. Yaptığınız değişikliği kaydedin.
  • Şimdi ayrıştırdığınız framework-res.apk dosyasını tekrar derlemeniz gerekecek. Komut İstemi aracında java -jar apktool.jar b framework-res -c komutunu girin.
  • Bilgisayarınızdaki yeni framework-res.apk dosyasını kopyalayın ve akıllı telefonunuzdaki \Root\System\framework\ dizinine yapıştırın. Bu aşamadan sonra akıllı telefonunuzu derhal yeniden başlatın.
  • Android’in Settings menüsünden kullanıyor olduğunuz launcher’ı seçin ve Storage > Clear data yolunu izleyerek launcher’ın verilerini temizleyin.

Akıllı telefonunuzda yuvarlak simgelere kavuşacaksınız, artık yeni ikonların tadını çıkarabilirsiniz.