Kategoriler
Apps & Oyunlar

iOS / Android: Twitter Gereksiz Alan İşgal Etmesin

Aslında farkına varmamış olabilirsiniz ama mobil cihazınızda kurulu olan Twitter uygulamasını kullanış sıklığınıza bağlı olarak resmi uygulama ciddi anlamda gereksiz depolama alanı işgal ediyor olabilir. Neyse ki uygulamanın hem iOS, hem de Android sürümlerinde gereksiz depolama alanı işgali engellenebiliyor.

iOS/Android: Twitter Gereksiz Alan İşgal Etmesin

iPhone içinde Twitter tarafından kullanılan depolama alanını öğrenmek istiyorsanız resmi Twitter uygulamasını açın ve Ben sekmesine tıklayın. Bu alanda beliren gri renkli dişli sembolüne tıklayın ve ayarlarına girin. Ardından veri kullanımı kısmına bakın. Depolama altında hem medya depolama, hem de web depolama kısımları göreceksiniz.

TwitteriOSCache-586x500

Medya depolama satırına tıklayın ve bir sonraki ekranda kırmızı satıra tıklayıp temizleyin. Bu sayede fotoğraf, GIF, Vine gibi depolanan içerikler silinir. Web depolama satırına tıklayarak benzer işlemi gerçekleştirirseniz web içeriği temizlenir. Bu ayar altında aynı zamanda görsel önizleme kapatılabilir ve bu sayede mobil veri kullanımı azalır. Eğer telefonda birden fazla Twitter hesabı kayıtlıysa her biri için benzer işlemleri tekrar etmeniz gerekir.

Android Ortamında Boş Alan Kazanmak

Android kullanıcıları da Twitter’ın işgal ettiği depolama alanını geri kazanabilir. Ayarlar içinden Uygulamalara girin ve Uygulama yöneticisi açılınca listeden Twitter bulun. Ardından Depolama kısmına tıklayın. Uygulamanın ne kadar veri kullandığını göreceksiniz. Alttaki önbellek temizlik butonuna tıklayın.

TwitterAndroidCache-565x500

Eğer üstteki veri temizleme butonuna basarsanız oturum bilgisi, uygulama ayarları gibi seçenekler de sıfırlanır yani gece modunu aktifleştirmişseniz bir kez daha aktifleştirmeniz gerekir. Aynı zamanda konum bilgisi ayarı da bir kez daha onayınızı gerektirecek.