Kategoriler
Rehberler

Samsung Galaxy Cihazlarda Hızlı Ayarlar Kısayollarını Yeniden Boyutlandırmak

Samsung Galaxy Cihazlarda Hızlı Ayarlar kısayollarını yeniden boyutlandırmak için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Samsung’un TouchWiz arayüzü birkaç yıl öncesine kadar biraz ağır çalışıyordu, çok sayıda ön yüklü uygulama içeriyordu ve özellikle giriş seviyesi modellerde performans sorunu yaşanıyordu. Firma son yıllarda bu arayüzü kullanıcıların beğenisini daha fazla kazanacak şekilde iyileştirdi. Android Nougat işletim sistemiyle birlikte Quick Settings / Hızlı Ayarlar menüsünde özelleştirme yapma imkanına kavuştuk. Varsayılan buton düzeni yapılandırmasından memnun değilseniz ve Hızlı Ayarlar panelinizde daha fazla satır ve sütun gösterilmesini istiyorsanız, bunu gerçekleştirmek için basit bir çözüm var. Şu anda, varsayılan olarak 3 × 3, 4 × 3 ve 5 × 3 ayarlarını seçebiliyorsunuz. Samsung Galaxy cihazlarda Hızlı Ayarlar kısayollarını yeniden boyutlandırmak için root erişimine ihtiyaç yok, yalnızca birkaç basit ADB komutundan yardım almanız gerekecek.

Samsung Galaxy Cihazlarda Hızlı Ayarlar Kısayollarını Yeniden Boyutlandırmak 1

Samsung Galaxy Cihazlarda Hızlı Ayarlar Kısayollarını Yeniden Boyutlandırmak

 • Öncelikle bilgisayarınıza ADB ve fastboot araçlarını indirin.
 • Samsung Galaxy telefonunuzda USB Debugging seçeneğini etkinleştirin. Bunun için akıllı telefonunuzda Settings> About device> Software info menüsüne gidin, Build number seçeneğine art arda 7 kez dokunun. Developer Options menüsü etkinleştirilecektir. Bu menüdeki USB Debugging seçeneğini aktive etmelisiniz.
 • Settings> Display menüsüne gidin ve ekran zaman aşımı süresini 5 dakika yapın.
 • İndirdiğiniz ADB ve fastboot araçlarını masaüstünde bir klasöre genişletin, bu klasörü açın.
 • Boş bir alanda Shift + Sağ tıklama kombinasyonunu kullanın. Açılan menüdeki Open command window here seçeneğine tıklayın.

Samsung Galaxy Cihazlarda Hızlı Ayarlar Kısayollarını Yeniden Boyutlandırmak 3

 • Komut İstemi aracı açıldığında cihazın ADB tarafından tespit edilip edilmediğini kontrol etmek için adb devices komutunu yazın.
 • Cihazın seri numarasını görüyorsanız akıllı telefonunuz sorunsuzca tespit edilmiş demektir.
 • Şimdi adb shell settings put secure qs_tile_column 6 komutunu yazın. Daha az ya da daha fazla sayıda sütun istiyorsanız 6 rakamını değiştirebilirsiniz.

Samsung Galaxy Cihazlarda Hızlı Ayarlar Kısayollarını Yeniden Boyutlandırmak 4

 • Yukarıdaki komutların kısayol düzenini yalnızca dikey modda değiştireceğini unutmayın. Yatay mod için de sütun sayısını özelleştirmek istiyorsanız adb shell settings put secure qs_tile_column_landscape 8 komutunu girebilirsiniz. (Burada 8 değerini girmek zorunda değilsiniz.)
 • Satır sayısını değiştirmek için adb shell settings put secure qs_tile_row 4 komutundan faydalanabilirsiniz.
 • Yeni ayarlar Enter tuşuna basar basmaz etkinleştiriliyor. Akıllı telefonunuzu yeniden başlatmanız gerekmiyor.