Kategoriler
Rehberler

Android: Arka Planda Çalışan Uygulamaları Durdurmak

Android‘li akıllı telefonlarda Arka Planda Çalışan Uygulamaları Durdurmak ve bu sayede RAM kullanımını azaltıp pil ömrünü artırmak mümkün. Yeni bir akıllı telefon satın aldığınızda hemen her işlemi akıcı şekilde gerçekleştirebileceğinizi görürsünüz. Ancak zamanla ilk dönemlerdeki akıcılığın kaybolduğunu fark edebilirsiniz. Bu tablo özellikle giriş seviyesi ve bazı orta seviye akıllı telefonlarda karşımıza çıkıyor. Dilerseniz Android‘de RAM kullanımını azaltmak ve pil ömrünü iyileştirmek üzere Arka Planda Çalışan Uygulamaları Durdurmak için ne yapmanız gerektiğine değinelim.

Android: Arka Planda Çalışan Uygulamaları Durdurmak

Öncelikle hangi uygulamaların belleğinizi kullandığını tespit ederek işe başlayabilirsiniz. Bunlar çoğunlukla pil tüketimini de artırmakta. Android’in mevcut izleme aracını kullanarak, üçüncü parti bir uygulamaya ihtiyaç duymadan bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Tabii farklı Android versiyonları ve arayüzlerde ilgili araca ulaşmak için farklı menülere erişmeniz gerekecek. Android Marshmallow ve daha güncel versiyonlarda Settings> Memory menüsüne gidin. Diğer durumlarda Settings> About phone menüsüne erişin ve Build Number seçeneğine art arda 7 kez dokunarak Developer Options menüsünü etkinleştirin. Bu menüyü açın, Processes / Process stats / Running Services gibi bir seçenek görmeniz lazım. Bu seçeneğe dokunarak akıllı telefonunuzda hangi uygulamanın ne kadar RAM kullandığını öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Instagram hesabı olmadan Instagram Hikayeleri'ni görmek

Android Arka Planda Çalışan Uygulamaları Durdurmak 1

Hangi uygulamaları durdurmanız gerektiğinden emin değilseniz Cached Processes altında listelenen uygulamalardan kaçınabilirsiniz. Google uygulamalarını da durdurmamanızda fayda var. Çoğu durumda önemli bir uygulama kendisini ilk etapta durdurmanıza müsaade etmez. RAM’i gereksiz şekilde işgal eden bir anlık mesajlaşma, müzik ya da sosyal ağ uygulamasını durdurmanızda sakınca yok.

Bu arada  QuickPic ve ES File Explorer gibi görevlerini başarıyla yerine getirebilen ancak reklam kutucukları içeren uygulamaların fazla bellek tüketimi gerçekleştirdiğini belirtelim. Mümkünse alternatiflere yönelerek bu uygulamalardan kurtulun.

Pil tüketimini takip etmek için Android’in Settings – Battery menüsüne erişmeniz yeterli. Burada hangi uygulama ve akıllı telefon bileşeninin ne kadar pil kullandığını görebiliyorsunuz. Arka planda çalışan ve gereksiz pil tüketen uygulamaları tespit ederek sonlandırmanızda yarar var.

İlginizi Çekebilir:  Android ve iPhone için en iyi hava durumu uygulamaları

Android Arka Planda Çalışan Uygulamaları Durdurmak 2

Bazı kullanıcılar Task Killer olarak adlandırılan ve arka planda çalışan uygulamaları sonlandıran araçlardan yardım almakta. Bu uygulamalarla ilgili tartışmalar var. Kimileri bu işlem için de cihazda bir uygulama çalıştırmanın mantığını sorgulamakta. Kimileri de bu araçların sonlandırdığı arka plan servislerinin sonra tekrar çalışmaya başladığını, bu sonlandırma – otomatik çalışma döngüsünün sürekli gerçekleştiğini ve bu durumun da gereksiz pil tüketimine yol açtığını ifade ediyor. Benzer tartışmalar pil tasarrufu sağlayan uygulamalar için de yapılmakta.

Android Arka Planda Çalışan Uygulamaları Durdurmak 3

Bu tarzda bir uygulama kullanma niyetiniz varsa tavsiyemiz Greenify’ı tercih etmeniz yönünde olacak. Greenify ilk bakışta bir Task Killer uygulaması gibi görünüyor fakat uygulamaları sonlandırmak yerine uyku moduna çekiyor. Hazırda bekletilen uygulamalar kullanılmadıkları sürece belleği işgal etmiyor fakat tamamen sonlandırılmıyorlar da. Tabii bu özellikten faydalanabilmek için Android’de root erişiminin sağlanmış olması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  Apple'ın Sidecar özelliği nedir ve nasıl kullanılır?
Greenify
Greenify
Developer: Unknown
Price: Free